Лични план стручног усавршавања | Форум

Драге колеге, 

Сви смо у обавези да урадимо лични план стручног усавршавања за следећу школску годину. У нашој школи директорка је поделила људима листе које морамо да попунимо, и рекла да она не уме да нам објасни како и шта радити!? Како се сналазите у томе? Пренесите нам своја искуства!

админ.

Ана, било би занимљиво видети те листе које вам је директорка поделила јер званичне не постоје, али је могуће да је неко препоручио неке. Лични план професионалног развоја требало би да садржи и вашу анализу свега што сте на плану стручног усавршавања прошли, успели, применили, завршили: семинари, скупови, огледи, пројекти... Затим, требало би да садржи списак онога што намеравате да урадите у наредном периоду на плану свог стручног усавршавања: које обуке, стручне скупове и друге облике стручног усавршавања да прођете, формалне или неформалне; шта да предузмете на нивоу школле (оглед, угледни час, предавање, приказ итд). Осим тога, подразумева се да ваш план садржи и неку врсту ваше личне мисије и визије свог посла: размишљања о вашој улози у образовању, школи, образовању уопште, актуелним питањима итд. Самовредновање је саставни деп личног плана и истицање својих предности као и слабих страна, те план како да јаке стране још боље искористите, а слабе да ојачате. То све и још понешто је тзв. ПОРТФОЛИО или лични план професионалног развоја.

Јасно је да се то све не може ставити у један формулар, па ме зато баш занима шта вам је то директорка поделила. Но, јасно је и да се од нечега мора кренути, па је то вероватно какав анкетни листић шта ћете у наредној години од формалних облика стручног усавршавања похађати.

Ја вам могу обећати да че нам следеће неформална и неакредитована онлајн-обука бити везана баш за лични план професионалног развоја и формирање портфолија на неком од веб-алата. Друштво ће вероватно направити и стручни скуп о тој теми у 2. полугодишту. То није касно јер нам је правна обавеза да сви имамо портфолио тек од 2014. одине.

Истовремено, имамо и акредитоани еминар "Гугл апликације за Гугл-генерације" код ког се 3. модул бави баш формирањем електронског портфолија повезивањем различитих Гугл-услуга. Тај семинар је планиран да буде електронски, али, на жалост, ЗУОВ не дозвољава да се први пут, прве године одржава електронски, него мора ићи прво уживо. Ето, можете све то унети у свој лични план професионалног развоја.

Ако сте у могућности, приложите нам листу коју вам је директорка поделила јер ме лично занима каква је. Знајући вас, нећете радити ништа реда ради, па слободно можете рећи директорки да по члану 20 и прелазним и завршним одредбама - члан 49 Правилника о сталном стручном усавршавању нисте дужни да правите тај план до 2014. поготово ако се не осећате спремним јер не знате довољно о томе. До 2014. имате времена да се боље упутите.

Правилник имате овде: http://www.zuov.gov.rs/m-cpr-novosti/153-pravilnik2012 

Нама су просветни саветници (ШУ Крушевац) објаснили да је рок 2014. али да би добро било да до тада вежбамо. То јест да покушамо да осмислимо табеле и све друго. Ја лично се слажем са том идејом, па сам је мало "погурала" на Педагошком колегијуму и имамо договор да размишљамо до августа и тада кад се поново окупимо, нешто смислимо.
админ.

Јесте, Слађо, добро је вежбати, али је добро да пред увођење неке новине неко људима објасни због чега је то важно и каква му је намена, јер ће опет изгледати као бесмислена бирократија. А несврховите радње не воле у процесу учења ни деца, а поготово одрасли људи.

Са своје стране могу приложити три обрасца које сам правила поодавно, идући испред свог времена :) у Тиму за стручно усавршавање.

1. евиденциони лист за резултате рада на крају шкослке године

2. Евиденциони лист о стручном усавршавању (прерађен је по новом Правилнику)

3. Анкета за запослене на почетку школске године о планирању свог стручног усавршавања.

Молим вас да имате у виду да су то форме рађене по нашиј памети и да није ничија ни препорука ни звничан образац, служи само као пример и инспирација како да почнете.

Истовремено, могу пренети искуство у мојој школи. У почетку се то попуњавало, понекад сам по 5 дана на крају шкослке године обједињавала све што су наставници изнели... није ми било тешко. Међутим, кад је кренуло с кризом, кад је само министарство анулирало свој Правилник обзнањивањем да оно што су прописали као обавезно, није обавезно; кад су технолошки вишкови почели да се решавају не по резултатима рада, које смо имали пописане, него по "ко је ближе ватри" наравнода су људи изгубили вољу и ничему више нису видели смисао. Видећемо како ће бити поштован и како праћено спровођење правила новог Правилника.

Обрасце које вам прилажем највероватније су добили педагози на семинару у вези са Правилником о стручном усавршавању. Ја сам их позајмила од мужа. Нису лоши, прегледни су.
План стручног усавршавања правимо, али је далеко од идеалног.

Обавезно наведемо скоро све везане за наш предмет енглески језик, јер нам је већина семинара за енглески језик бесплатна, па то можемо да приуштимо. Остале семинаре из каталога не наводимо, јер не пише цена, а чини ми се ни време, нисам сигурна, већ у току године идемо на оне који заинтригирају, који се изненада најаве или појаве или ако неки организује школа, а ми приликом прављења плана нисмо знали да ће га бити. Обавезно ћу погледати обрасце које сте приложили. Хвала!

Славице, свака част!!! Одушевили сте ме по ко зна који пут! 

У тиму сам за планирање стручног усавршавања у својој школи од шк. 2010/2011. Тада смо први пут, уз помоћ штапа и канапа, саставили први школски план стручног усавршавања. За то су заслужне Славица Јурић ( први електронски семинар за школске библиотекаре "Школске библиотеке пред изазовима информационог друштва"- 2. лекција) и саветница за стручно усавршавање Школске управа Лесковац Марина Илић. Почетком јуна у Центру за стручно усавршавање имали смо још једну обуку за писање планова, али нисмо добили никакве формуларе. ( осим оних које смо већ имали -идентични Наташиним) . Планирали смо да одрадимо формуларе на основу Правилника, али Славица је то већ завршила. 

Хвала Славице, уштедели сте нам време и енергију!

Хвала Славици и Наташи на датим обрасцима. Одлични су.

На почетку ове (сада већ на измаку) шк. год. направили смо "план" стручног усавршавања, по активима. Шеф нашег актива је прелистала текући каталог и самостално изабрала неколико семинара, који се односе на нашу најужу стручну област и ставила на један папир. Онда смо сви на том папиру додали рецку поред семинара за који смо заинтересовани. (Модеран начин - нема шта!) Директор нам је рекао да морамо да направимо неки избор, али да се не надамо да ће се нешто од тога и реализовати - јер нема средстава.

Надам се бољем наредне шк. године.

Interesantan način, Majo. Nama su dali katalog pa sami da biramo, a teško da ćemo učestvovati na bilo kom seminaru... :(

Драга Славице, касним! Породичне обавезе и нисам прилазила рачунару. Јутрос, слободна, и прво овде, а онда имам шта и да видим - сви вредни! 

Оно што нам је директорка дала није документ у електронском облику, већ копиран материјал, иако се од нас тражило да предамо у електронском облику. Ја сам направила табелу, па вам је шаљем. Попунила сам је како сам знала, али многе моје колеге су то схватили као још један кулук, и писали само ДА или НЕ тамо где се очекује конкретна активност. мени је помогла моја педагогица у дилемама које сам имала. Ове материјале које сте ставили, проучићу, па се ,,видимо". Посебно ме радује неформална и неакредитована онлајн-обука!

Прилози:
  TABELA.doc (48.5Kb)
Ау...:) Изгледа да нема нама распуста...Но, добро. И ми смо у школи започели ту причу, али нас, који смо у овом делу нешто активнији од осталих, колеге гледају као неке одметнуте фејсовце, који млате празну сламу у осиромашеној нам Србији. Борба ће бити тешка да сви ураде свој портфолио. Помоћи ћемо свима.
Поштоване колеге,

ја имам Приручник који сам добио од ЗУОВ-а (слика у прилогу). Покушаћу да из њега издвојим табеле и направим их да можемо да уносимо податке. Надам се да се ЗУОВ неће љутити :)

админ.

Зоране, ако је то приручник из 2009. бојим се да је већ застарео. Колико смо чули, у септембру би већ требало да буде готов нови. Неће се ЗУОВ љутити сигурно јер га одавно нема у продаји, а ви се немојте мучити да издвојите табеле, искористите време за друге свима корисне акције:). Давно сам га скенирала и ширила, прилажем га и сада.

Напомињем, осим општеважећих ствари, због нових ставки у Правилнику, овај стари је већ превазиђен у неким деловима.

Прилози:
  Prof_razvoj_planiranje.pdf (902.77Kb)
админ.
Уствари, можда је боље у ворду, да би се могли лакше искористити неки делови.
Прилози:
  Prof_razvoj_planiranje.doc (506Kb)
Е па онда да сачекамо :)
Биљана Пекић јул 14 '12
Нажалост, постоје школе у којима, од мноштва тимова, не постоји Тим за стручно усавршавање, а и да постоји, бојим се да би користио малом броју људи, јер је већина одавно одустала од стручног усавршавања вођена мишљу да никог није брига колико имају сати и имају ли уопште било који вид усавршавања, не за 5 година, већ откако су почели да раде. Морам признати, не без стида, да овде показани приручник први пут видим, иако је из 2009. и да сам решена да своје стручно усавршавање не препуштам случају и да се сама побринем за њега, јер видим да они који су то, у моје име требали да ураде и нису баш најбоље урадили!

Иначе, ове године смо први пут били у обавези да напишемо које семинаре смо слушали, чиме смо се бавили у току школске године,али не на формулару, можда је неко начуо нешто о писању биографије.

Форумску поруку уредио је Биљана Пекић јул 14 '12

Мислим да је израда табела и образаца најмањи проблем. У мојој школи је формиран Тим за стручно усавршавање , по датом Приручнику, и одмах смо били дужни да напишемо радну биографију и план личног усврашавања. Највећи проблем је код плана, јер постоји огромна разлика у ономе што бисмо хтели и онога што се може реализовати. У почетку смо наводили које бисмо програме стручног усавршавања, из Каталога за ту годину, хтели да пратимо али смо на крају морали да констатујемо да нисмо успели. Све се сводило на оно што нам се понуди што преко неког он-лајн  семинара, што преко Регионалног центра за струшно усавршавање.  Дакле, колико се може, а не колико се хоће ...

Сада нас је Тим за стручно усавршавање упознао са новим Правилником и највеће реакције ( негативне) , од стране колега, је било на писање портфолиа. Колеге су најпре реаговале на сам назив, као да нисмо могли наћи неку нашу реч (рецимо, радни досије ). Шта ће испасти од свега тога до 2014. видећемо ... Лично се плашим да не одемо у неку другу крајност и постанемо административни  а не просветни радници.

Дејан Крецуљ јул 14 '12
Lično mi je planiranje stručnog usavršavanja, sada u XXI veku, jako nalik planu u koga ću se zaljubiti :) Mada u predmetnoj nastavi, član sam Društva učitelja i obavezno idem i na zimske i na letnje sabore/susrete. Ove godine sam čak i prezentovao primer iz oblasti inkluzije. Rad prihvaćen, bio, uradio. Gde sam to mogao da znam pre godinu dana i da planiram? Dobih eM od direktorke, na Dorćolu, u REX-u seminar iz Gradjanskog - bio, obavio ... IT Teachers, isto, nadjem nešto na netu ... Koliko znam nisam planirao da na zimu slomim nogu, ali može i to da se desi ... Da, koleginice Jasminka, ubedjen sam da se ide u tu drugu krajnost jer smo bar mi, sa dosta staža iza nas, svega i svačega videli ...
Форумску поруку уредио је Дејан Крецуљ јул 14 '12

Ево,  да и ја са вама поделим моја сазнања и да вас питам за мишљење...

Ана Милуновић је добила образац које уједначен за подручје школске управе Краљево. Наиме, на Подружници педагошког друштва Краљево, на последњем састанку који је организован и за све директоре, формиран је зајенички образац за лични план СУ и план стручног већа. Како видим на форуму, и друге школске управе су имале сличне договоре и састанке. Е, сад, на који начин су директори или друга задужена лица прослеђивали ту информацију, очигледно се разликује од школе до школе. Ја сам педагог у средњој школи и ми о новом Правилнику, плану стручног усавршавања и стандардима причамо читаву ову (сад већ прошлу) школску годину. Интензивирали смо причу, сад у августу, састанцима Педагошког колегијума са што више информација како се израђује план СУ, и по потреби на састанцима стручних већа и индивидуалним консултацијама.

Оно што бих са вама поделила није отпор и страх од промена коју имају већина професора у мојој школи, о томе је доста већ речено, већ неуједначеност информација које добијамо. Конкретно, на нивоу Краљева од стране Школске управе добили смо тумачење да је план потребно израдити до почетка школске године, како и Правилник који важи од 2012. Лично, и ја сам прелазне одредбе протумачила да се односе на портфолио, који се сукцесивно формира, али можда нисам у праву.

Питање за Славицу, али и за особе које су запослене у ЗУОВу: од када смо дужни да формирамо план СУ, и зашто се те информације разлику од управе до управе?Искрено, то може да створи силне проблеме, јер ако мени особа која је у нашој школској управи задужена за тумачење закона и правилника каже једно и то прате и начелник и сви просветни саветници, онда ће и мере које налажу у надзору бити према њиховом тумачењу.

админ.
Славица Јурић авг. 28 '12
У праву сте, Јованка. Портфолио је шири појам од личног плана. Портфолио је и план и самовредновање, и извештај са доказима и нашим радовима, и радна биографија, и наша визија и мисија као појединца у образовању који на тај систем може да утиче, и наша лична филозофија школства и професионалности, тј. образовни кредо.
Ми се тренутно суочавамо и покушавамо, једва, да сваримо најобичније планирање које не би требало да је нарочита новина. Сви облици стручног усавршавања који се помињу у Правилниклу нису измишљени, постојали су и пре, али нису нам сви били вредновани. И угледни часови, пројекти, обуке на нивоу школе, преношење искуства колегама са скупова, путовања, па и читалачких и истраживачких искустава, потпуно су природан део посла сваког интелектуалца, смао што сада, ево, добијамо могућност да то не буде спорадично и ствар личних интересовања, него планско и циљано на личном плану, плану школе, па и нације. Требало би то да нас радује јер је препознат капацитет интелектуалца, његове потребе, а нас плаши јер мислимо о формалностима. Није смисао у обрасцима, него у ономе шта у њих унети: да ли у њих уносимо било шта само да одрадимо наметнуту обавезу, или ћемо се заиста потрудити да анлизирамо, испитамо своје потенцијале, потребе колектива, наведемо активности, пратимо их и вреднујемо, примењујемо те да не трошимо време на форму, него истовремено и на прави садржај. Најскупље време је узалуд потрошено време на формализам.
Неуједнечаност образаца не би никако требало да нам буде сметња, баш као ни шароликост планова. Када бих на гомили гледала планове више школа и сви били различити, најпре бих помислила да су школе истински разматрале тему, планирале и удешавале; ако видим исте обрасце, прво бих помислила како су вероватно и садржаје преписали само да било како одраде посао. Уосталом, исто је с припремама. Садржај је битан, а не образац. Зато је добро имати неколико, па ће школа или појединац сам видети из њих шта планирање подразумева и која форма најбоље одговара ономе што сам жели и може да понуди. Наравно, нису сви једнако заинтересовани, и не умеју сви једнако графички удесити преглед ставки које су предвиђене, али одабрати одговарајућу свако зна. 
Чини ми се да кад год стојимо иза оног што радимо и то поштено забележимо, не можемо имати проблем - искуство са припремама ми је то потврдило на самом почетку радног века.
Дакако, разумем одговорност стручног сарадника од којег наставници очекују готова решења, али је то време прошло: колективе треба освешћивати у смеру да заједно планирамо и креирамо оно што ће нам највише одговарати, а не да чекамо готово решење и онда пребацујемо одговорност на једног човека или на неког ван нас.
Странице: 1 2 3 »