Шта је иновација у настави? | Форум

админ.
Славица Јурић март 26 '12
У многим школским управама или школама инсистира се на форми припрема за часове у којој постоји колона за иновације. Шта ту унети, питају се многи наставници. Најчешће се уноси коришћење ИКТ у настави. Да ли само ИКТ иновација? Шта ви мислите шта се у припремама, па и оперативним плановима може унети у рубрици Иновације? Које све области наставног процеса може захватити иновација? Да ли сте и по чему иновантан наставник?
ИКТ у настави је иновација у наставном плану за ову школску годину. Из појединих наставних области убацујем ПeT-симулације. 

PhET Interactive Science Simulations

Kada primenim simulaciju u nekoj lekciji označim je kao inovacija.

Форумску поруку уредио је Хамдо Хасановић апр. 23 '12
модератор

Не знам да ли сам иновативан наставник,али се трудим да, кад год је то могуће, избегнем класичан,фронтални облик рада.Као наставник математике,часове увежбавања организујем кроз рад у паровима или рад у групама,или се бар уради "ланац знања".Трудим се да кроз сваки такав час остварим корелацију са другим предметима (биологија,географија,физика,српски језик...).Сматрам да је и то иновација,јер је другачији облик рада,а деца поред математике увек науче и још нешто ново.У припремама и оперативним плановима пишем баш то што радим на часу.

Мислим да сам иновативан наставник далеко од класичног наставника.Моји часови су прави перформанси који делују магично на ученике.Замислите Пипидугучарапу са педесет година која предаје ликовно!Понекад немам граница у глуми,али се ту убрзо коригујем,па деца заиста уживају на мојим часовима,знајући да могу и они лично да креирају час неком тренутном идејом! Тако деца уче о ликовним појмовима,о поштовању себе и других,о појму слободног изражавања,о примењивости уметности.
Верица Арула сеп. 30 '12
Сваки аспект часа и рада са децом може бити иновиран, прерађен и маскиран. Чак и најбаналније иновације попут начина бележења на табли, могу нам донети појачану дечју пажњу. Битно је само добро дефинисати циљ и смисао иновације, јер не би смеле бити саме себи сврха. Што је узраст нижи, теже подноси дестабилизацију усвојеног концепта. Зато се трудим да у креирање увођења новина укључим неколико ученика и проверим на узорку реакцију. Понекад са њима само причам истражујући колико би им новина "легла". Тако врло брзо могу видети да ли им се допада, да ли разумеју ... Они су најбољи параметри за све.
Форумску поруку уредио је Верица Арула сеп. 30 '12