Предлози активности и облика стручног усавршавања на нивоу школе | Форум

Слажем се да је 8 сати за угледни час много, ми смо предвидели 5. Да ли сви присутни морају да се потпишу или је довољно да једна особа (на пример, она која је задужена за праћење стручног усавршавања) попише све наставнике који су присуствовали часу и учествовали касније у његовој анализи?
У Техничкојшколи Ужице у претходној школској 2011-2012.години сваки наставник је био ду обавези да одржи по 1 угледни час и да присуствује најмање једном угледном часу. После одржаних часова на стручном већу се врши анализа часова . Мислим да је ово веома добро јер учимо једни од других и размењујемо искуства.
Mi smo predvideli 3 za nastavnika koji drži čas i 2 sata za one koji prisustvuju času i analizi nakon časa. 

Ja mislim da je pametnije da se svi prisutni svojeručno potpišu nego da se tom evidencijom bavi neko ko piše zapisnik... A možda je to i stvar dogovora u školi, ali svakako mora da postoji neki dokument u kom je evidencija prisutnih. Osoba koja je zadužena za praćenje SU nije u obavezi da prisustvuje svim oblicima SU u ustanovi, mislim da se praćenje vrši kroz dokumentaciju i izveštaje nastavnika odn Sručnih veća i sve to svakog trećeg meseca završi kod člana pedagoškog kolegijuma koji je zadužen za to pa on prosledjuje direktoru škole... i tako svi nešto pišemo i pišemo i nema kraja pisanju. I stalno se pitam kada bi svako od nas pisao sve što zahtevaju od nas da li bi imali snage da se uopšte bavimo nastavom??? 

Биљана Лукић сеп. 29 '12
Као школски библиотекар најбоље сарађујем са Стручним већем за српски језик, учитељима и већем за стране језике. Пракса одржавања активности, које су сада именоване као стручно усавршавање у установи, у нашој школи је дуга, само нису бележене благовремено и адекватно. Наравно већ од септембра почела је трка за бодић (што се тиче присуства), али просветлари који су и до сада припремали и организовали активности настављају да раде у циљу осавремењивања наставе. Приметила сам да је све ово позитивно утицало на схватање значаја школске библиотеке и библиотекара у самом систему образовања, јер је појачано интересовање за проналажење различитих извора знања и колега и ученика.
Форумску поруку уредио је Биљана Лукић сеп. 29 '12
Цитат од Татјана Јовановић Sam Pravilinik kao i niz drugih podzakonskih akata je jako jako neprecizan...

Skola u kojoj radim je problem tih 44h SU u ustanovi rešila ili pokušala da reši na sledeći način: Tim za SU je napravio listu aktivnosti koje bi mogle da se smatraju SU u ustanovi.. Na osnovu te liste napravili smo Lične planove SU, pa planovena navou Stručnih veća i na kraju plan na nivou škole. 

Lista je sacinjena na osnovu aktivnosti koje su nabrojane u Pravilniku ali i na osnovu aktivnosti koje su potrebne za sticanje zvanja... 

Mi smo pod SU u ustanovi pored redovnih Odeljenjskih i nastavničkih veća, sastanaka Stručnih veća, sastanaka različitih timova i stručnih aktiva predvideli i neke druge aktivnosti... Pogledajte...

Svaka razmena iskustva kao i komentari su dobrodošli....

Погледао прилог. Увек може боље, али ово што сте, колегинице, приложили је савршенство! Хвала пуно. А ако буде неких идеја, пишем сигурно.
Цитат од Слађана Ђорђевић Стручно усавршавање у установи - нема цену :) ! Тј. нити се плаћа нити се бодује.
44 сата су нам задужење у оквиру 40-часовне радне недеље.
Како сте ово повезали, колегинице, свака част! :))))))))))

Па и јесте тако, нема пара, нема музике. На жалост.

Имам једно питање о стрчном усавршавању на нивоу школе, ради се о:

Приказ књиге, приручника, стручног чланка,  часописа и дидактичког материјала из области образовања и васпитања и то ме конкретно занима, да ли у то спада нпр, приручник који би могао да се састави од писаних припрема за наставу, не за целу школску годину, већ за једну област, тему, уз образожења и објашњења као упутсва наставницима који би служили нарочито маладим колегама, а и нама  старијима не би нам било на одмет да имамо методски приручник за наставу. ЈЕдно време сам радила у основној школи, знам да таквих приручника има одобрених, званичних, штампаних. Ово што ја имам на уму је првенствено за школу у којој радим. То је техничка школа која има три струке, машинску, електро и саобраћајну, са по пар смерова на три и четири године. Имамо 14 одељења у години, а у школи око 50 одељења. Чак ако је и нпп исти, а имамо и огледна одељења, улазно знање углавном није исто. По смеровима се разликује одржавње наставе.

(Ионако пишемо припреме, неки пут су стварно и часови и припреме одлични,) Може ли то да се скупи по теми, да се прикаже у школи и да се уважи као приручник. Користио би и мени, а верујем и колегама такав приручник, или бар његови делови. Док не направимо све. У школи нису имали одговор, можда неко зна?

Јуче сам одржала свој први угледни час који је истовремено и први такав час одржан у мојој школи! Читајући коментаре на овим страницама видим да је слично и у осталим школама.

Интересује ме како сте одредили број сати за стручно усавршавање на нивоу школе. То је неки ваш интерни договор или вам је Школска управа послала неко тумачење?  

П.С. Славици Јурић хвала за све чиме нас ''снабдева''. Само да се зна, она у прегледнику мог рачунара има ''своју'' фасциклицу. :)

Форумску поруку уредио је Снежана Трифуновић феб. 2 '13
Марина Панић феб. 2 '13
Снежо, ево, заиста из прве руке информација: број сати за стручно усавршавање унутар установе је ствар договора који се направио у школи. Уколико нема договора, узмите онда као обавезан Документ који је направила ШУ Чачак, али ни он неће моћи да обухвати све врсте активности које један креативан наставнички ум може да смисли.
Нпр. у њему пише да се добија један поен за учешће на разним предавањима, па кад сам ја донела потврду од ДШБС за вебинаре на којима пише два бода, моја педагогица ме тужно погледала и рекла: "Марина, жао ми је, али то нема у документу од ШУ". На то сам обавила разговор са саветницима из ШУ, који су потврдили моју тезу.
Дакле, Снешка, пиши колико хоћеш, али немој баш да претераш... :)
Форумску поруку уредио је Марина Панић феб. 2 '13
Драга моја Марина, тако сам некако и мислила. Све ово око сати усвршавања на нивоу школе је тема која интересује 2% наставника. Остале баш брига! А што би их и било брига када нема разлике између оних који раде на свом усавршавању и ових других. Мислим, ни у статусу ни у плати. Уствари, има разлике! Они који се усавршавају имају мању плату јер силне паре потроше на куповину литературе, рачунарске опреме (не рачунам овде присутну ''лап-топ мафију'' :) ), посете семинарима... 
Поштоване/и,
Ова тема ће дуже време бити интересантна само за за оне који се баве стручним усавршавањем по свом избору, а не по нечијем налогу. И сами видите да закони и правилници натерају на стручно усавршавање само ''скупљаче бодова''. Нема неке искрене жеље међу огромном већином наставника за стручно усавршавање, без обзира да ли се оно одвијало у школи или ван ње. А што се тиче стручног усавршавања у школи, видим да је прича скоро свуда иста. Нема договора које активности да се одаберу и како да се вреднују. Сви нешто паметују, те ово је по правилнику, те ово није, само да би се минимизирали захтеви. Знам да се у нмогим школама не испоштује ни оно око чега се договоре или се посао отаља. На пример, угледни час држи наставник сам, нема колега нити неког из управе или је присутан педагог школе и да не набрајам више. То је отаљавање посла. Важно је да си урадио, а како... Најискреније стручно усавршавање је ипак ствар појединца. Ако имаш жељу, намеру и добру вољу не треба ти ни нови ни стари правилник. Зар нас, који похађамо дигиталне семинаре и уложимо десетостуко више времена од вредности које носи (нпр. 24 часа) да би га завршили може неко силом да натера да то није наш избор и да не дужим.
Странице: « 1 2