Акредитација семинара који се изводе електронским путем | Форум

админ.

У последње две године у процесу акредитације програма обуке (семинара) постоји једна мала "блокада" за електронске семинаре који се акредитују први пут. Наиме, у школској 2011/12. години новоодобрени семинар није се могао спроводити електронским путем ако није бар једном реализован уживо, с могућношћу да спровођење електронским путем обавите сами или уз помоћ ЗУОВ-а. У акредитацији за период 2012-2014. нови семинар не може се уопште спроводити електронски док прво не буде спровођен уживо цео циклус од две године. Сама документација у процесу конкурисања то потврђује. Практично, сви захтевани подаци о семинару уношени у електронске формуларе односили су се на семинаре уживо, а уколико је семинар већ одобраван раније има право да буде извођен и електронски и тада се попуњавао додатак за електронско извођење. 

Када су аутори подносили документацију важио је још стари Прваилник и то би значило да нови семинари 1. године морају бити изведени бар једном уживо, а наредне године онда могу и да буду извођени електронски. Међутим, Правилник се у међувремену променио и сви семинари су одобрени или као огледни на годину дана, или на две године. У те две године морају бити спроведени бар трипут да би стекли право конкурисања за акредитацију и у наредном периоду од две године. Е, сад, замислите ви шта се за две године деси у свету електронског и помоћу којих трикова да за две године конкуришете са истим семинаром, али сада с правом да га изводите и електронски. То, или више неће бити исти семинар, или ће формално бити исти, а суштински прилично различит од оног уживо.

Уколико има аутора или реализатора електронских семинара међу нама, молим вас да прокоментаришете како схватате овакав поступак ЗУОВ-а и шта намеравате да урадите. И љубитеље електронског учења такође позивам да прокоментаришу нова правила које сам назвала "блокада" електронских семинара.

Маја Радоман јул 14 '12
Ја сам одушевљена електронским семинарима! :) И , наравно, кад год помислим да је нешто добро урађено, они који уређују прописе ми распрше наду! Електронски семинари су фантастични, јер се на њима заиста учи, ради се много више него на обичним, нико не моће да се провуче, одседи неколико сати док му мисли ''пландују'' и добије сертификат. Учешће на електронском семинару значи рад и стварно усавршавање, наравно, у време које ја бирам. 

И до сад су ме оптерећивали завршни сусрети, јер пре свега одлазак углавном до БГ кошта више него сам семинар, некад и више пута, мада је лепо дружити се са колегама и непосредно тазмењивати искуства и идеје.

Мислим да ће нам овакво стање са електронским семинарима бити, све док 95% оних који нам кроје прописе не буду рачунарски активни (што значи да знају више од слања поште и сл). На жалост :(

Али, ја навијам за овакав начин усавршавања и мислим да ништа неће моћи трајно да скрене овај вид стручног усавршавања.

Не могу да верујем да се ово дешава! Уместо да се подстичу овакви облици стручног усавршавања, они га стопирају! Разочаран, благо речено...

Е, сад нека ''стисну'' директоре, нек организују у својим школама...а то ће тешко ићи.

Нема потребе говорити о томе колико се научи, индивидуалним темпом на електронским семинарима и оним када дрема пуна уционица незаинтерсованих!

Ипак, надам се да ће се нешто променити...

Читам и не могу да верујем. Зона сумрака ...

Ја сам заиста присталица електронских семинара и овакав став ЗОУВ-а ме баш непријатно изненадио. Сви у свету се ослањају на информационе технологије у едукацији а ми ћемо да се враћамо уназад. Да се разумемо , немам ја ништа против класичних семинара, али су по мени ови електронски у предности : због доступности, због наше активности и  временског прилагођавања.

Зато сам против нових правила који "блокирају" електронске семинаре.

П.С. Стално се налазе неки који би да зауставе време ...

Мислим да се у Заводу нико озбиљно не бави електронским семинарима, зато нам тако и иде ...

Него, да ли постоји нека могућност да ове клаузуле правно не важе? Конкурс је расписан под једним условом, а касније мењан правилник ... или како већ. Славице можете ли нам рећи где се тачно налазе те клаузуле о електронским семинарима (можда нисам био пажљив па сам прескочио :) ). Сматрам да доста добро тумачите ова акта (нпр: http://eduobr.blogspot.com/p/blog-page_03.html) па ћемо ваљда наћи неко решење. 

админ.
Пос вим осталим актима и мени се чини, Зоране, да ако је неки процес трајао по старом акту, у прелазним одредбама би требало да постоји неко решење за тај процес које би било "прелазно". Међутим, пошто се одобравање по конкурсу решавало након доношења Правилника, све је одобрено по њему. То значи, нема више изборних и обавезних, одобрени су на 2 године итд.
У самом Правилнику не помиње се ни "е" од електронског - логично, правилник се не бави много самим конкурсом нити начином реализације семинара. За реализацију електронских семинара постоје нека правила која су видна из документације коју прилажемо током аплицирања на конкурс. Прилог који попуњавамо за електронске семинаре јасно је садржао напомену да га попуњавају само они који су семинар већ одржавали уживо. У главном формулару који смо попуњавали на то упућује и реченица с краја (копирам је):
Ако је програм већ реализован желите ли да га изводите и путем интернета
(онлајн)?
Па, шта и Зоран, али и сви љубитељи електронских семинара мисле о једној конструктивној петицији? :)
Форумску поруку уредио је Славица Јурић авг. 4 '12
Маја Радоман авг. 4 '12
Па, наравно да треба да се чујемо! Ко ће други да нешто каже, ако не ми којима рачунар није нека мистична справа, а интернет пут у Џуманџи царство!!! Само дајте упутство ''ди да туримо крс'' - мислим да је то добар вид ауторизације с обзиром на век у коме живе они којима се обраћамо! :)
Свиђа ми се Славичина идеја да се нешто покрене, али ја не бих стао само на петицији по овој основи. Мислим да треба да се сакупимо и помогнемо Заводу и МП да се мало боље организују у вези електронских семинара, јер буквално је то запуштено подручје стручног усавршавања.

Али пре него што кренемо ка тим циљевима, мислим да треба да видимо чиме располажемо, односно колико је организација са коликим бројем семинара и обучених наставника које се баве овим видом стручног усавршавања. Јер ако је у каталогу за наредне 2 године одобрено око 1000 програма, електронски семинари морају бити са знатним процентом, да би нас уопште схватили озбиљно. Треба да размислимо у том правцу и да нађемо начин да сазнамо колико нас има. Колико видим сада у каталогу уопште неће бити назначено који су семинари електронски, што нас опет ставља у незавидан положај ...

Маја Радоман авг. 7 '12
Можда оснивање неког удружења?
Форумску поруку уредио је Маја Радоман авг. 7 '12
админ.
ЗУОВ је, Зоране, имао комисију која се бавила стандардима електронског учења, чак и нацрте неких стандарда. Нацрт ми се лично није допадао, нити је садржао овакав тип проблема, бавио се само неким условима платформе за учење и информисаности полазника јер је настајао у време кад су постојали изгледи да ће стручно усавршавање путем интернета бити извесно и институционализовано (ЗУОВ). Практичари су чинили ту комисију. Наш је проблем у претходном кораку - правила о ел. стручном усавршавању која би била регулисана каквим пратећим актом кад већ нису ни поменута у Правилнику. Или бар скидање ембарга са електронског начина реализације програма пре циклуса од две године. Слажем се са Зораном да им треба освестити проблем и истаћи предности и могућности. То је добра техника грађанских иницијатива. Али, шта ако обе стране нису сазреле за такве иницијативе, и ако су препреке дубље него што ми можемо претпоставити.
Проблем колико има аутора електронских курсева није нерешив јер није једини извор информација Каталог. Постоје и познанства (свако неког зна) и гласине (чуо је) па да кренемо од таквих извора.:)
Мајо, идеја ти је добра као стварање једне шире платформе свих појединаца који су заинтересовани за учење путем интернета. По неком мом схватању таква би платформа морала имати прво неке резултате и искуства да би могла наступати с њима као показатељима и чињеницама. Ти резултати и искуства не би требало да се базирају само на акредитованим курсевима (таквих већ има), него на низу неформалних и некомерцијалних активности на популаризацији и реализацији електронског учења. За активност коју предлаже Зоран касно је да чекамо организовање такве платформе, требало би користити постојеће снаге. Само, Мајо, немаш појма колико си близу неким идејама које колају...
Мајо ... боље Савез удружења него само Удружење. Лакше је због бирократије :)
админ.
Славица Јурић авг. 11 '12
Једва нађох нацрт који сам помињала - критеријуме за онлајн-семинаре, па их прилажем.
Иначе, неко би требало да започне какав допис ЗУОВ-у који би садржао наше виђење и предлоге како да се проблем превазиђе, па да се други допишу, сугеришу шта би још требало унети... Има ли добровољаца?
Прилози:
  kriterijumi_za_elektronske_seminare.doc (29Kb)
Ирена Пантић сеп. 26 '12
И ја мислим да су електронски семинари сјајна ствар. На жалост, веома су скромна средства која су намењена школама за усавршавање наставника. А плаћање тих семинара из сопственог џепа уме да буде поприличан издатак. Овако добијамо две погодности у истом пакету - испуњаваму потребу (а неретко и обавезу) за ,,доживотним учењем" а у исто време, све то не кошта много. Надам се да ће у скоријој будућности овај вид семинара бити много боље и масовније прихваћен.
Игор Арсић сеп. 26 '12
Ја волим електронске семинаре и не видим ништа лоше у томе. Ана крају људи се у свету школују и добијају дипломе на даљину, а код нас је проблем усавршавање на даљину.
И са моје стране глас за електронске семинаре! Дајем им предност над класичним семинарима јер време које посвећујем раду на тај начин посвећујем са пуном концентрацијом. Ако нестане концентрације, прекидам и настављам касније (макар и у сред ноћи). Радим у условима који ми у том тренутку највише одговарају (уз шољу кафе или са ногама на столу :)). Највећи део знања стечених на онлајн семинарима активно користим, што не бих могла рећи за добар део оних других.

(Ако треба да спамујемо ЗУОВ захтевима за промену Правилника и регулисање статуса е-семинара, мислим да нас има доста :))

Ана Маодуш јан. 12 '13
Ја сам одушевљена електронским семинарима! Видим да у најави за јануар и фебруар има неколико http://www.zuov.rs/programi1/. Можда неко и чита коментаре просветара :)
Славица Вулић март 5 '15
Припадам групи наставника који су одушевљени електронским семинарима! Знања стечена на оваквим семинарима у организацији "Образовно креативног центра" примењујем у настави. У школи у којој радим заинтересованост за ову врсту семинара је и даље велика иако нису акредитовани. Подржавам петицију!