Одрживи развој као стил живота | Форум

Мишљења сам да би одрживи развој здравог живаота укључујући спорт, требало изградити и постати "стил" живота сваког.

Како је ваше виђење?

Дејан Крецуљ феб. 26 '15
Али бављењем спортом, а не гледањем утакмица уз грицкалице.
Маја Симић феб. 26 '15
Потпуно се слажем. :)
Управо одрасли тј. родитељи треба да буду добар узор!

Форумску поруку уредио је Мирјана Спасић феб. 26 '15
модератор
Јако комплексна тема. Потребна едукација наставника за рад на њој. Нисам видела да постоји било какав семинар везан за одрживи развој. С обзиром на прилике у нашем економском друштву мало је примера којима би деца могла да уче. Значи, прво морамо формирати свест о одрживом развоју...па онда све остало.
Сања Марковић феб. 26 '15
Верујем да смо кроз вечерашњи Вебинар обновили градиво, чули и по нешто ново, разменили мишљења, значи да смо већ направили један корак када је реч о одрживом развоју. Прилично добра идеја, утакмица!
Цитат од Мирјана Спасић Мишљења сам да би одрживи развој здравог живаота укључујући спорт, требало изградити и постати "стил" живота сваког.

Како је ваше виђење?

Моја драга колегиница Мирјана. Спорт? Па ту се све види. Дугови, корупција, допинг, нездрав начин живота, манипулација свим и свачим и, најважније, уплитање политике у спорт. 

Једино што је у професионалном спорту одрживо је криминал и корупција. Реално.

Господину Васићу да се изрекне опомена зато што мрачи. Шалим се наравно.

И мени се често учини да је идеја да може нешто да се промени и учини само привид. Што би рекао Бора Чорба  "нико од нас појма нема да смо давно у машини".

Но нада последња умире па ћемо клинци и ја да ударимо по еколошким и другим темама кад год је могуће. Остаје да се трудимо да посејемо нешто, ко зна можда једног дана никне нешто вредно.

Весна Гошовић феб. 27 '15
Вукашин је у праву, нажалост. Озбиљно су уздрмане вредности на свим пољима. Вероватно се, између осталог, због тога "убрзани развој" савременог света у том смеру препознаје као претња његовој одрживости. 

За мене развити "здраве стилове живота" значи много више од бављења спортом, значи вратити се промоцији правих, универзалних вредности, васпитању за те вредности и за њихово поштовање, односно преузимање личне и друштвене одговорности за садашњост и за будућност. Па, и за прошлост. Наравно, то није лако и није само посао школе, већ пре свега државе и породице. Делује утопистички, слажем се, али мислим да је то једини пут да одржимо раст. 

Цитат од Драгана Радека

Господину Васићу да се изрекне опомена зато што мрачи. Шалим се наравно.

И мени се често учини да је идеја да може нешто да се промени и учини само привид. Што би рекао Бора Чорба  "нико од нас појма нема да смо давно у машини".

Но нада последња умире па ћемо клинци и ја да ударимо по еколошким и другим темама кад год је могуће. Остаје да се трудимо да посејемо нешто, ко зна можда једног дана никне нешто вредно.

Draga Dragana, то сам једноставно ЈА. Волим да сагледам реалност у ТОТАЛУ, без идеализовања, па онда да се скупимо и видимо шта треба и шта може да се уради. Нада последња умире, борба није завршена и треба истрајати до последњег тренутка. Као заједница - то не треба истицати, једино можемо да опстанемо. (Зато нас и толико деле, на сваки начин и у сваком смислу.)

Можда идеализовање стварности некоме више одговара и ја то од свега срца поштујем. Али, немојмо искривљавати чињенице.

Форумску поруку уредио је Вукашин Б. Васић феб. 27 '15
модератор
Све се може кад се хоће! Погледајте како штедљива иновација утиче на побољшавање света.

Форумску поруку уредио је Дијана Јовановић феб. 27 '15
Нема одрживог развоја без озбиљног занимања државе Србије за њега.

Цитат од Љубица Николић Нема одрживог развоја без озбиљног занимања државе Србије за њега.

Draga koleginice Љубице,

"озбиљно занимање" је једна не сасвим одређена синтагма која може много тога да значи односно да не значи. Оно што је битно јесте да ли постоји зла намера или је нешто друго у питању. Зла намера повлачи, разуме се, и кривичну одговорност, а "нешто друго" неку другу одговорност и санкције.

Но, претпоставимо да је ово што нам се дешава недостатак капацитета за дугорочан и стабилан привредни развој (нећу користити синтагму одрживи развој да не би долазило до забуне, а важи оно што сам писао о утопиојском карактеру парадигме и разлозима зашто то тврдим), и то:

1. Недостатак свих облика капитала (природног капитала, физичког капитала, финансијског капитала, људског капитала, социјалног капитала) укључујући и задуженост, како по висини дуга тако и по његовој структури.

2. Недостатак адекватних институција система, њихова инертност, застарелост, нетранспаретност.

3. Недостатак "лепка" (економског) система. Под лепком економског система подразумевам пословну етику (у економији познато као асиметрија у информацијама и морални хазард). Говорим о чисто економском концепту, а не социолошком концепту друштвене кохезије.

Сва три недостатка имају заједнички именитељ, форму  односно појавни облик: корупција. 

Закључак

Све дугорочне и краткорочне мере, посебно најболније као што је мера аскетске штедње, у недостатку лепка подсећаjу на бесомучно пуњење бурета које нема дно или на гашење пожара доливањем уља на отворени пламен. Економски систем мора да се "залепи" да не пропушта да бисмо могли полако, корак по корак, да кренемо напред. При свему томе, треба имати у виду да ове сулуде акције компромитују и позитивне мере економске и развојне политике које би у залепљеном системуу готово сигурно дале добре резултате.

Да ли је то толико тешко разумети или неко једноставно не жели да разуме? Или, да се вратимо на Ваш коментар: да ли то ради намерно?

Форумску поруку уредио је Вукашин Б. Васић феб. 28 '15
Одговор Сузани, а остале обавештавам да је тренутно један семинар, боље рећи, курс који се бави и овом темом. То је:

''Онлајн обука за примену Oквира националног курикулума – Основе учења и наставе и развој школа''

Један од модула бави се образовањем за одрживи развој (Модул 3.2) 

Уводни задатак - Дефинисање појма „Одрживи развој“

О образовању за одрживи развој- Лекција

Задатак: Исходи образовања за одрживи развој у оквиру наставних предмета
Погледајте кратак филм ''Равнотежа'' на ову тему који су учесници курса коментарисали па се мало позабавите њиме. Задатак: Коју најјачу поруку шаље овај филм. Дефинишите у једној реченици шта је за вас Одрживи развој.
Равнотежа

Пријатно!
Форумску поруку уредио је Слободан Ранђеловић феб. 28 '15
По мом мишљењу у основи и ове проблематике је домаће, кућно васпитање детета. Не смемо дозволити да нам деца буду себична и бахата, јер ће израсти у такве људе које нико други у животу не занима и ни о коме другом не размишљају.
Одрживи развој заиста представља стил живота. У основи јесте кућно васпитање детета, али сматрам да се одређене навике могу усвојити током целог живота. Улога школе и друштва у целини је да својим активностима утиче на изградњу здравих стилова живота и стицању одређених навика. Потребно је кроз различити наставне и ваннаставне активности развити свест код ученика о значају штедње енергије, очувању животне средине, штедњи чисте воде, прикупљању и рециклажи отпада итд. Усвајањем наизглед ситних навика сваки појединац би учинио много по питању одрживог развоја (гасити светло када се напусти просторија, обичне сијалице заменити штедљивим, смањити млаз воде приликом туширање, ...)
Цитат од Јелка Михајловић По мом мишљењу у основи и ове проблематике је домаће, кућно васпитање детета. Не смемо дозволити да нам деца буду себична и бахата, јер ће израсти у такве људе које нико други у животу не занима и ни о коме другом не размишљају.

Потписујем!!! И подржавам у сваком погледу. 
Цитат од Светлана Мандић Одрживи развој заиста представља стил живота. У основи јесте кућно васпитање детета, али сматрам да се одређене навике могу усвојити током целог живота. Улога школе и друштва у целини је да својим активностима утиче на изградњу здравих стилова живота и стицању одређених навика. Потребно је кроз различити наставне и ваннаставне активности развити свест код ученика о значају штедње енергије, очувању животне средине, штедњи чисте воде, прикупљању и рециклажи отпада итд. Усвајањем наизглед ситних навика сваки појединац би учинио много по питању одрживог развоја (гасити светло када се напусти просторија, обичне сијалице заменити штедљивим, смањити млаз воде приликом туширање, ...)

Све што сте набројали и још много тога представља начин живота на који се морамо навикавати. То би се могло назвати најискренијом бригом за заштитом животне средине, али никако одрживим начином живота. 
Странице: 1 2 »