Каква корист и коме од наставних путовања | Форум

Колегинице Весна, потпуно сте у праву. Многи ученици, посебно они који долазе из скромнијих породица, до екскурзије не пређу границу своје земље. На екскурзијама се ученици науче култури путовања, виде како се живи у другим земљама и стичу могућност да живот у Србији упореде са животом у иностранству.
За одељенског старешину екскурзија је јединствен начин да упозна своје одељење, сваког ученика појединачно.
Што се тиче екскурзија у земљи, у томе видим прилику да упознам ученике до те мере да када их поведем на дужу екскурзију у иностранство, у четвртој години, тачно знам са каквим проблемима ћу морати да се суочим, знам шта који ученик мисли, шта коме смета, шта ко очекује.
Ми смо се управо вратили са екскурзије по Италији.Слажем се са вама да је донекле све изгубило смисао али је ова наша екскурзија протекла савршено.Ученици су били фантастични,све планирано је реализовано и нисмо имали никаквих проблема ,на срећу.Оно што је мени важно је то што је ово било потребно мом одељењу како би почели да се међусобно друже и сарађују.Имала сам огроман проблем од почетка првог разреда са међусобним сукобима одређених групица па је ова екскурзија мени омогућила да њих спојим у једној другачијој средини и успело је.Мој однос са њима је бољи а и њихов међусобно.Наравно ,цена за то је велика и иде преко леђа родитеља али мислим да су и они задовољни исходом.

Каква би то школа била да нема екскурзија?  Деца се посебно радују том догађају. Свакако, припрема треба да подразумева планирање до детаља. У мојој школи је 25. септембра успешно је изведена једнодневна екскурзија за ученике млађих разреда (релација: Милутовац - Матарушка бања - Студеница - Жича - Јеринин град у Грабовцу код Трстеника). Све је унапред испланирано,а агенција је солидно обавила свој део посла. 
Читам коментаре, и све ме наводи на један закључак: као и у настави, све зависи од 1) наставника/професора који учествује у извођењу екскурзије 2) од састава генерације коју водимо. Постоје разлози "за" и "против" организовања вишедневних екскурзија, али све се, ипак, своди на посматрање од случаја до случаја.
Странице: « 1 2