Актуелности - заштита животне средине ДА, зелена економија ДА, одрживи развој НЕ | Форум

https://www.youtube.com/watch?v=_4EuEqyeXdE#t=491

"На дневном реду Народне скупштине Републике Србије су у уторак, 03.03. 2015. године била три еколошка закона - измене закона о хемикалијама, биоцидним производима и о интегрисаном спречавању и контроли загадјивања животне средине. Председник Зелених Србије и народни посланик Иван Карић указао је на разградњу система заштите животне средине од 2012. године која се све више продубљује, а посебно на непримењивање два основна начела – начело загађивач плаћа и начело предострожности. Укинуто је Министарство за заштиту животне средине, Фонд за заштиту животне средине и Агенција за хемикалије. Ситуација је врло лоша и око тога се и позиција и опозиција слажу, а мало тога се ради да би се та ситуација променила. Стање у области управљања хемикалијама је очигледан пример. Након укидања те Агенције за хемикалије 2012. њене надлежности је преузело министарство надлежно за област животне средине и то одељење за хемикалије. Зелени Србије сматрају да је то данас далеко испод онога што се очекује од администрације која треба да одговори на потребе да исконтролише преко 30 000 хемикалија који се годишње ставе на тржиште Републике Србије као и друге производе који садрже те хемикалије.

Систем административне организације, знања и начина рада који је имала Агенција за хемикалије је требало пресликати на остале делове извршне власти. У новом систему, нема места за квалитетне стручњаке који раде на процени ризика од хемикалија, касни се са израдом решења о упису хемикалија у Регистар хемикалија, губи се на успостављању система за ефикасан рад инспекције, не издају се упутства за индустрију ради разјашњења, итд. У времену када се сваке године повећава број оболелих од карцинома и других тешки болести, када имамо све више алергичне деце и деце са смањеним имунолошким одговором сматрамо да је уређење ове области од непроцењиве важности за будуће генерације и да због тога постојање стручног тела као што је агенција за хемикалије је веома важно.

Примери који следе осликавају неадекватно управљање хемикалијама у Србији.

„ОПЛАТОЛ“

Пример оплатола је класичан пример како се Закон о хемикалијама не спроводи. Према извештајима из ваздуха и самог материјала третираном оплатолом види се да је она садржала бензен, веома опасну супстанцу која изазива рак и генетске поремећаје. Бензен је забрањен према Закону о хемикалијама, што значи да и није смео да се нађе на тржишту. Такође према прописима појединих земаља ЕУ (Немачка, Француска, итд), а који уређују грађевинске материјале (за које је надлежно министарство грађевине и саобраћаја) прописане су и концентрације испарљивих органских једињења који поједини грађевински материјали смеју да испусте. Зна се зашто се то прописује, зато што је штетно боравити у простору где постоје оваква испарења.
Наша земља није ни започела процес преузимања Уредбе ЕУ о грађевинским производима нити је министарство грађевине схватило да је оно одговорено јер оваква врста (не)уређења области грађевинских производа изазвала огромне проблеме и станарима тих зграда и инвеститорима.

„НАРУКВИЦЕ ОД ГУМИЦА“

Негде пред крај лета појавила се још једна прича у вези са Законом о хемикалијама. Говорило се да се у од гумица од којих су наша деца правила наруквице у Великој Британији пронађени фталати (забрањена хемикалија). Почела је права (не)стручна дебата у медијима. Она је потекла од лошег превода где се у оригиналном чланку може видети да фталати нису пронађени у гумицама (иако нису ни могли бити пронађени у њима, јер се фталати додају у ПВЦ пластику, а те гумице су највише од силикона или евентуално латекса) већ у пластичним привесцима који се накаче када је наруквица већ направљена. Највише забрињава изјава, у медијском представљању проблема, је изјава санитарне инспекције да је проверила све гумице. Гумице није ни требао проверавати на садржај фталата!

Такође, последњих дана опет се повела прича преко медија о информацијама о присуству штетних хемикалија у производима за децу. Иако информације нису следљиве и не дају све елементе коју су потребни за овакву врсту информација (да ли су ови производи купљени у Србији, које су фирме ставиле ове производе на тржиште, које су концетрације хемикалија пронађене, шта пише у прописима Србије и ЕУ у вези ових хемикалија).

Опет долазимо до изјава надлежних где се каже да су сви наши производи који се легално царине и прегледају безбедни.

Након свега долазимо до следећих питања: Шта је са производима који су се нелегално нашли на тржишту, ко њих контролише и проверава, који је њихов удео на тржишту? Према ком пропису се они контролишу с обзиром да Министарство здравља још није донело Правилник о дечијим играчкама којим су преузете одредбе ЕУ".

У овом занимљивом обраћању јавности посланик Карић НИЈЕ НИЈЕДНОМ поменуо синтагму ОДРЖИВИ РАЗВОЈ?  Да ли је то случајно? Да ли је случајно што је уместо тога изрекао став да је "неолиберални концепт капитализма мртав?" Да ли је изнанађење нестручност која се помиње? Зашто се паре од такси не враћају у Обреновац, Лазаревац? Шта то значи да са наши позитивни прописи усаглашавају са старим прописима ЕУ? Шта то значи "загађивач плаћа"?

Упс, да наставимо наша ћаскања. :)

Форумску поруку уредио је Вукашин Б. Васић март 4 '15
Зашто посланик Карић захтева "озбиљну еколошку политику"? Да ли је реално претпоставити да је он лаик па да не зна да тражи "озбиљну политику одрживог развоја"?

Ми смо, свет је, у таквој ситуацији да је, чини се, бесмислено говорити о одрживом развоју чак и о одрживом расту. Наш став према том виталном питању (mindset) МОРА СЕ ПОТПУНО РЕОРЈЕНТИСАТИ на нов начин гледања на ту стварност. Они који одлучују требало би мало више да слушају глас науке, аргументацију и оних који тврде да је систем планете Земље нарушен у најмање три плана и оних који верују у регуларне планетарне циклусе. Било како било, сматрам да је дужност интелектуалаца (философа, пре свега) да свакодневно студирају стварност са "фиксне тачке". 

На жалост, из мени непознатих разлога, као да је неко точак завртео уназад ... :(

Прочитајте шта каже произвођач оплатол
Цитат од Наташа Топаловић Прочитајте шта каже произвођач оплатол

Коначно да се неко јави на неки од мојих постова. Шта сте по струци, Наташа? Мени овај линк апсолутно ништа не значи јер од хемије знам само хадвао. Зато ни не покушавам да разумем, а очекујем од колега хемичара да помогну у разумевању. Ја ИСКЉУЧИВО говорим о ЕКОНОМОСКОЈ страни јер одрживи РАЗВОЈ је у основи ЕКОНОМСКА ствар. У том делу сам асполутно сигуран шта тврдим и имам за то аргументе. 

Геоинжењеринг, харп, ГМО, нитрати, киселост океана, озонски омотач су "шпанска села". Биодиверитет, нестанак питке воде, глобално отопљавање - то некако и могу  да разумем.

Апел колегама да се прикључе.

По струци - учитељица. 

Нисам хемичар, али има пуно упозорења у тексту о штетности материје.

Цитат од Наташа Топаловић По струци - учитељица. 

Нисам хемичар, али има пуно упозорења у тексту о штетности материје.

Да, али шта ми, Ви и ја, као лаици можемо да знамо? Могу да ми кажу и да јесте и даније штетно, зар не? Треба нам наука и струка! Где су те колеге хемичари??? Бар да нам кажу, не знам, али МИСЛИМ... па и то би значило. 
Недавно само, рецимо, имали камп за дечицу будуће физичаре. На фејсу је било слика (касније и господин министар је посетио камп) и на једној од лика био је предавач и у позадини се видео слајд са једним редом текста у којем је писало ХАРП. Већина од нас је чула за "теорије завере" када је ХАРП у питању. Ја заиста не знам ништа. Може ли неко то бар да објасни? Има ли то везе са геоинжењеринг или чиме? Утиче ли то на климатске промене или не утиче? 

Или ћемо наставити да ошљаримо као да нисмо завршили факултете.

Можда имају "важнија посла" од очувања здраве средине за живот деце , а и нас.
Цитат од Наташа Топаловић Можда имају "важнија посла" од очувања здраве средине за живот деце , а и нас.

Да, можда су прешли из хемије у алхемију.

Шалу на страну, има толико питања, а времена мало, многи тврде премало. Морамо се ујединити, а пошто смо из различитих струка, морамо једни другима вароватни на реч. Поверење, лепак социјалног капитала.

Узгред буди речено, људски капитал је "мртав", али да не чачком још и ту тему. :)

Цитат од Славица Прпа https://www.youtube.com/watch?v=YYZdCR_sj50

Da, koleginice Славице, то је тема. И шта ја сада, као наставник, интелектуалац, да кажем када ме ученици питају у вези са овим? Не знам, то ме није срамота. Али ме је срамота што не зна ни професор физике, географ, биолог, еколог. Зашто не зна? Је ли то нека тајна или је реч о незнању, немару, нераду? Да пређемо ми на "сакупљање старе артије" и да то зовемо "одрживим развојем" јер је то тако "фенси", стручни тим је то смислио?

Та деца ће једном порасти и најбоље што може да нам се догоди да некако, упркос нама оваквим какви смо, почну да размишљају својом главом. :)

Форумску поруку уредио је Вукашин Б. Васић март 5 '15

"Већ десет месеци, јаловина која се излива у поток код места Костајник код Крупња, загађује реке Корениту и Јадар које се уливају у Дрину. Материје, од којих су неке канцерогене, таложе се на дну река и загађују животну средину хиљаде људи. За сада се сам наговештава да ће проблем ускоро бити трајно решен.

Јесенас, после извештавања наше телевизије, премијер Вучић обећао је решавање тог проблема: на челу са министром Велимиром Илићем формиран је тим који је поставио бране, али су оне издржале тек до прве кише.

Од тада, јаловина са некадашњег рудника, у власништву Фармакома бизнисмена Мирослава Богићевића, и даље се излива.

Како се на овој еколошкој катастрофи показао власник јаловишта, а како држава и угрожене локалне самоуправе, погледајте у емисији Јаловиште неодговорности у четвртак, 5. марта у 21.30."

Јаловина

Моје питање за промотере одрживог развоја: 

како ученицима објаснити ЗАШТО се ово догађа. са аспекта науке и струке (патологија и криминологија се не рачунају). Унапред хвала на одговорима.

Форумску поруку уредио је Вукашин Б. Васић март 5 '15
Pisao sam na drugoj temi o "Бум мајстору" професору Томасу Пикетију. Јавни сервис је објавио текст о њему па вам је сада, захваљујући мојим темама и коментарима, уколико сте их читали, јасније о чему се ради.

Рећи да је еврозона монструм није далеко од истине али то и није наша тема. Само сам хтео да кажем да неке ствари јесу шарена лажа. Одрживи развоје је најшаренија највећа лажа. :)

Пикети ППикети: Стварањем еврозоне створили смо монструма
Прво мало о актуелности. Светски економски форум (то је онај из Давоса, не Копаоника) објавио је нови извештај о конкурентности:

7th pillar: Labor market efficiency

7.01 Cooperation in labor-employer relations.................. 3.2...........144

7.02 Flexibility of wage determination.............................. 5.4.............35

7.03 Hiring and firing practices........................................ 3.5...........103

7.04 Redundancy costs, weeks of salary*....................... 7.7.............23

7.05 Effect of taxation on incentives to work................... 2.7...........130

7.06 Pay and productivity................................................ 3.4...........118

7.07 Reliance on professional management.................... 3.1...........135

7.08 Country capacity to retain talent.............................. 1.8...........146

7.09 Country capacity to attract talent............................ 1.6...........147

7.10 Women in labor force, ratio to men*...................... 0.77.............80

Дакле,Србија је 146 од 148 према способности да задржи таленте (људски капитал), а 147 да привуче. Али зато смо 35. у "флексибилности одређивања плата" (Ћитај паушалности). Да је главни проблем корупција, то не треба ни помињати.

ЉУДСКИ КАПИТАЛ ЈЕ МРТАВ, ЖИВЕО СОЦИЈАЛНИ КАПИТАЛ!

ПС О томе сам писао на овом форуму. Као што је и одрживи развој мртав, са њим у историју иде и концепт људског капитала. "Човек не може сам".

СЕФ

ПС1 На свом блогуприказао сам исти извештај за 2011. Према том извештају били смо 141. од 144 земље по индикатору ОДЛИВ МОЗГОВА. Дакле, нема промена или још горе је.

Форумску поруку уредио је Вукашин Б. Васић март 13 '15
НАСА је објавила ове снимке који показују нестанак воде у Калифорнији. Немојмо залуђивати децу да су она крива за ово јер нису "затварала воду док перу зубиће" јер то једноставно није тачно, да не кажем да је ординарна глупост.

Форумску поруку уредио је Вукашин Б. Васић март 15 '15