Штрајк у просвети 2014/15. | Форум

Весна Гошовић март 9 '15
Шта мислите о актуелном штрајку у просвети Србије и каква су ваша искуства и очекивања у вези с њим? Може ли се преговарачки статус наших синдикалних представника поправити и како?
Форумску поруку уредио је Весна Гошовић март 9 '15

Весна драго ми је што си покренула тему која нас највише дотиче у задње време. Има много да се каже и пита. Ко зна дал` ће бити неке вајде али "речи лете а написано остаје". Зашто ја штрајкујем? Штрајкујем од самог почетка иако нисам била члан синдиката. Пре два дана сам потписала приступницу, више да бих охрабрила остале него што мислим да је то неопходно. Први разлог мог штрајка је изгубљено достојанство професије. Колико год да је израбљивана ова реченица са (погрешном) намером да се прикрије један од разлога штрајка - новац, мене дубоко погађа и смањује ми вољу за рад. Има доста да се пише шта подразумевам под "изгубљено достојанство професије" али нећу сад. Други разлог је неусклађеност захтева министарства просвете са условима рада. Трећи разлогали никако мање важансу плате. Да би један наставник радио свој посао креативно, усавршавајући се непрестано, да издржава себе и своју породицу, мора да зарађује довољно

Статус преговора је тешко коментарисати. Чини ми се да су дошли до тачке "ината" уместо конструктивности. Једна страна има више воље да се проблеми реше а друга страна има више воље да спроведе своју вољу. 

Форумску поруку уредио је Ленче Бумбароска Радосављевић март 10 '15
Ето нама казне данашње. Цена за моју непослушност и нерад је плаћена. Бар ћу лакше да спавам знајући да ништа не дугујем држави.
модератор
"Далеко од тога да су просветни радници очајни и беспомоћни, то су кључни људи у овој држави, који раде кључни посао, они не смеју да осећају беспомоћнима, јер ако су они беспомоћни, онда нема наде. Какве везе има за колико новца раде? Ви морате да кажете да сте ту због неких ствари и ту сте моћни јер обликујете децу, помажете им да постану пристојни људи, који имају грађанско достојанство. Новац је важан, али наставници не смеју да дозволе да се новцима мери њихово достојанство. Треба да кажу да не могу да живе од такве плате, али да кажу да њихово достојанство зависи од новца који добијају, то је опасан пут". (Дејан Илић) Цео интервју се налази овде овде.