Рециклажа - биологија и екологија

Информације о групи

Екологија и биологија

Група је направљена са циљем да се на једном месту размењују искуства у реализацији наставних садржаја биологије и екологије.
Програм екологије не третира довољно проблем рециклаже.Шта можемо да урадимо како би то заживело у пракси?
Форумску поруку уредио је Jeлена Срећковић март 27 '12
Милена Кецман март 29 '12
Требало би покренути акције откупа половних кућних уређаја, које постоје неким градовима. 
Да, кренуле су те акције, када би нека заживела код нас, могли бисмо организовати ученике да однесу старе рачунаре из школе на рациклажу.
Горан Милинчић март 29 '12
А има их...:)
Горан Милинчић март 29 '12
Да ли може цреп са крова наше школе да се рециклира?
Покушаћу да сазнам какве су могућности код нас по том питању.Да ли је уопште време да се мења?
Горан Милинчић март 31 '12
Прошло, прошло време. Можда неће моћи ни да се рециклира.
модератор

Мислим да би требало почети од својих школа.

Ученицима морамо дати пример ,ако ни за шта друго,онда бар како се одлаже отпад.У многим школама се отпад  не одлаже на одговарајући начин..Недовољан број корпи за отпатке,контејнера за папир,стакло,лименке,пет амбалажу.Већ данима пролазим поред  препуног контејнера са пластичном амбалажом,нико га не празни.Наравно ,ученици када виде да је препун бацају флаше на њега,ветар их обори ...Када су корпе за отпатке препуне исто се ради.Још када виде да је оно што су набацали неко склонио,они мисле да тако и треба радити.Школе имају проблем и са одлагањем школског отпада.Сви смо већ видели шта све људи раде са старим писменим задацима.Када сам узео себи уништавач докумената,за своје паре, да бих на правилан начин припремио за отпад старе радове,забелешке,пала је шала да ту машину имамо само ја и фби.Сумњам да је боља ситуација и са другим отпадом,рецимо хемикалијама које стоје по лабораторијама већ ко зна колико,без обзира на рок трајања.

Када ово решимо,сигуран сам да ћемо гледати ђаке како примењују у пракси оно што су научили, на часовима екологије,биологије,одељењског старешине, из ове области. 

Форумску поруку уредио је Миодраг Јокић апр. 5 '12
Заиста се засад више све своди на теорију него на праксу. Испред наше школе остале су неке ископине од мени непознатих радова и сада су пуне воде по којој плива пластична амбалажа! Ко је одговоран? Имамо ли контејнере за одлагање таквог отпада? И ови обични се не празне благовремено а корпе за отпатке су без дна. Време је да покренемо акцију и да се таква слика промени.

Да нисмо сами осетимо када видимо да су сијалице по улицама и парковима разбијене, да је оштећен лифт у згради, сломљено дрво или цвет. Разни графити освану на најлепшим фасадама так реновираних или саграђених зграда. Све се дешава као да ту не живе људи који воле свој град, своју улицу, зграду, стан.

Лекција у VI-разреду из културе становања у којој расправљамо екологију и рециклажу.

22-април дан планете земље.

еколошки радови у дворишту. ТИО-образовање.

Форумску поруку уредио је Хамдо Хасановић мај 29 '12
Шта радите са кесама? Имам их вагон. Колико год се трудим да кад пођем у продавницу, понесем торбу и две, свакој продавачици изнова морам да кажем да ми не требају кесе, ставићу у торбу. А и даље имам стално нове. Неко ме не чује, неко не жели да ме чује. И опет дођем кући и са торбом и кесом, или више њих.

Флаше уредно скупљам и носим у даљи контејнер, па ми се успут чуде. А шта да радим са флашама од јогурта? Колико сам чула то није пластика, него пет-боц и то не треба да иде у исти контејнер. Да ли је тако?

Тешим се снимком када интервјуишу оне што живе претраживањем сметилишта. Не могу сад да га нађем, али иде:

-Може ли овде нешто да се нађе и да се заради на томе?

-Ма шта има госпођо? Нема ништа!

Свакако треба још много радити на свести овог народа у изграђивању еколошке културе, али зато ваљда постоји екологија, (проф матем, сам немам увид у нпп), а највећи проблем је што и еколошке свесни немају где да одложе отпад. Е то је проблем државе и локалних самоуправа.

U mojoj školi (Gimnazija Pirot) je pokrenuta akcija skupljanja sekundarnih sirovina, stare hartije i plastičnih flaša. Svakog petka se može predati ono što je prikupljeno preko nedelje.
Сања Булат март 23 '13
U mojoj skoli pridruzili smo se  akciji ,,Limenka po limenka" , koju je inicirala fondacija RECAN.

http://recan.org.rs/ mozete da ima se prikljucite na ovoj adresi.

Naravno podrzavamo i akciju ,,Sat za planetu" iako na nasoj zgradi nema dekorativne rasvete,nastavnici su odrzali kratka predavanja na tu temu i podstakli ucenike da i na mikro nivou mogu da podrze ovu akciju.

Морате бити члан групе да бисте писали поруку.