Правила понашања чланова | Форум

админ.
Славица Јурић март 29 '12

Општа правила: нет-етика или нет-етикеција

Правила понашања чланова мреже укључују општа правила понашања на интернету каква су пописана, рецимо, овде: http://users.hemo.net/mravilic/faq/netiquette.html 

Посебна правила, карактеристична за професионалне заједнице

Нема никаквог разлога да у професионалним заједницама кријемо свој идентитет и представљамо се под скраћеним именом, а камоли лажним. Такође, пошто је циљ заједнице повезивање, нема разлога да кријемо и друга своја веб-места, нити податке из профила: место, школа, посао, образовање...

Професионална заједница није што и Фејсбук па пуко учлањивање у њу и позивање пријатеља не чини вас пуноправним чланом заједнице. Од глобалних социјалних мрежа професионалне заједнице се разликују по томе што се очекује лични допринос чланова животу заједнице.

Мрежа је формирана по одређеној замисли. Она зависи и од самог алата у ком је постављена (понуда) али и од концепције оснивача. Сви чланови имају једнаке дозволе (осим администратора и модератора) па се при учешћу очекује да, користећи своја овлашћења, поштују концепцију мреже. Концепција се, пре свега, види у начину на који се формирају групе и форуму мреже. Уколико члан није сигуран да ли ће да наруши концепцију оснивања група или организације форума када жели да сам креира групу или покрене тему, обраћа се администратору с питањем на форуму О мрежи.

У формулисању посебних правила можете и сами даље учествовати учешћем у овој форумској теми.

модератор

Ови предлози за општа правила су плод нечега  што је мени сметало у досадашњој комуникацији на мрежи .

Не упућивати поруке са увредљивим садржајем за неког члана мреже.Уколико их ви добијете,не одговарајте на њих већ затражите од модератора  или администратора да опомене прекршиоца.

Не етикетирати друге чланове мреже.

Избегавати изношење политичких ставова,опредељења,сугестија.

Избегавати коришћење жаргона и узречица непримерених  нашој мрежи(брате....).

Имам потребу да са члановима мреже поделим једну причу, која може бити мотивациона за успостављање и одржавање правила. Прича се зове '' Лепо понашање'', Артура Шопенхауера, а гласи овако:

Кад је хладно, бодљикаво прасе тражи другу бодљикаву прасад да леже заједно, да се збију, јер им је тако топлије.

Да немају бодље, то би било лако.

Али, бодљикава прасад имају дуге и оштре бодље. Кад се збију у гомилу, боду једно друго.

То није добро.

А није добро ни кад им је хладно.

Зато се бодљикава прасад дуго муче док не нађу неко згодно растојање: да буду једно уз друго, а да се не боду.

То растојање зове се лепо понашање.

То је лепо понашање: да ја не повредим тебе, да ти не повредиш мене; да помогнемо једно другом, да и мени и теби буде лепо.

модератор
Горане, 

прича је дивна. Ја сам, кад сам је први пут прочитала, имала потребу да је поделим са својим ђацима. Како предајем математику, морала сам да направим неку везу. Ево резултата :  http://www.slideshare.net/jvolarov/bodljikavo-prase.

Прича јесте дивна, а ово што си ти урадила је просто фантастично! Ево најбољег примера куда треба да иде наша мрежа. Одушевљен сам! 
модератор
:)
Форумску поруку уредио је Јелена Воларов апр. 5 '12
Јелена Воларов,
Колико Вам је времена требало да се сетите и урадите ово што сте урадили? Да ли ова Ваша посвећеност и креативност могу некако да се "избодују" по новом правилнику о стручном усавршавању па да имате већу плату од свих математичара који само пишу-бришу по табли?
Горанова прича је дивна, а Ви сте предивни.
Верујем да ће се са ширењем нет-образовања, нет-мрежа типа ове "наше" ширити и нет култура. Основна правила понашања сви знају, само кориснике треба упутити и у њихову примену у комуникацији. Када учесник схвати да ће бити искључен са мреже или да ће му коментари бити избрисани врло брзо и лагано мења и бира речник.
Мислим да је важно да се људи информишу о "правилима игре" и да тада не може доћи до проблема.
Правила постоје, само их треба применити.
Увек је актуелна и она народна " Бирај књигу и друштво". Зато је добро да постоје мреже истомишљеника, као што је и ова наша.
Волела бих и ја да похвалим колегиницу за примену приче о бодљикавој прасади. Стварно је изузетна!

Форумску поруку уредио је Драгана Ђокић апр. 5 '12
1.Говорити о поступку особе, а не о тој особи.

2.Изразити своје осећање у вези изнешеног.

3. Рећи шта бисмо у вези са тим волели, желели...

4.Показати да имамо времена за саговорника.

5.Проверити да ли смо све разумели што је саговорник рекао, написао...

модератор
Слађана,

није требало много времена, али је била пресудна жеља да се у математичкој учионици промене устаљени начини рада. Потреба за тим је, ваљда, властита унутрашња тежња да се напредује и мења. Волим да експериментишем и да математику повезујем са другим наставним предметима. Плата ми, наравно, није већа иако је овај радни лист само делић онога што радим са својим ђацима. Сигурна сам да има још креативних наставника који својим радом руше предрасуде да смо досадни и да нас је време прегазило. Хвала Вам на подршци и добродошли у групу креативних ентузијаста.

Многе дивне ствари у животу не радимо због пара, зар не?

Форумску поруку уредио је Јелена Воларов апр. 5 '12
1. Ако мислимо другачије, указати коментаром поштовање туђег мишљења или осећања, а затим изложити своје.
2. Развијати позитиван пруступ -  јасно и конкретно нагласити оно што нам се допада и што сматрамо квалитетом.
3. Када дође до неспоразума, покушати са применом Ја поруке и увек тражити конструктивно решење
Форумску поруку уредио је Драгана Ђокић апр. 6 '12
Прилог за Посебна правила, карактеристична за професионалне заједнице:
Не користите место и чланове заједнице за промоцију идеја, ставова, личности итд. који нису у вези са темом око које је формирана заједница.
Промовишите своју заједницу свуда где је то примерено и пожељно.

-          Једна од звезда водиља члана форума као учесника је да о себи треба да размишља као о аутору и покретачу теме чији квалитет умногоме зависи од њега самог, и да тиме, без обзира што комуникација није у живој речи, ствара имиџ о себи у електронском свету у коме је итекако могуће створити завидан ауторитет, али га и изгубити и бити маргинализован, као у стварном животу. Без обзира што имате могућност да се ‘’сакријете’’ аватаром или ‘‘nick‘‘ -ом, имате моралну одговорност према самом себи и неће вам пријати непоштовање и игнорисање од стране заједнице. Са друге стране, плениће вас, додатно подстицати и радовати признања и уважавање других чланова. У том случају ће форум бити место које ће у вама будити позитивне емоције и бити место које ћете радо посећивати у потрази за квалитетним саговорницима и одговорима за којима трагате.

Форумску поруку уредио је Маријана Вељић апр. 7 '12

Сви знамо да у форумској комуникацији постоје писана, неписана, а  и понека правила која су уређивачком политиком административног тима препоручена или захтевана.Нпр.

-         -  Својим примером указујем на још једну малу  грешку у форумској комуникацији :)

Уколико имамо потребе да додамо нешто свом претходном посту, потребно је користити опцију Уреди/ Edit. Два поста једног члана, један за другим, не изгледају лепо у теми.

-         -  Е-жаргон, да га тако назовемо, дефинише још неколико појава које је потребно избегавати. То је, осим ’’флејмовања’’ (свађање, намерно или спонтано  стварање непријатне атмосфере подгреване тешким изјавама пуним беса и нетолеранције)  и  ’’спама’’  ( избегавати поруке типа, "браво",  ’’одлично’’ или emotions иконице (смајли) без пратеће аргументације или коментара) и  тзв. "троловање"  које представља  ометајући фактор по питању  целовитисти теме, компактности групе, конструктивног  разговора, па ствара фрустрирајућу темубез краја.

-        -   Није потребно цитирати пост написан непосредно пре свог. Подразумева се да смо се надовезали на написани ток мисли претходног члана. Најбољи је критеријум ако о теми размишљамо као о чланку или интервјуу на задату тему. Тема треба да буде смисленог тока када је читате од почетка, пост по пост.

Временом су спонтано усвојена, већ опште препознатљива, правила за одговор на пост у оквиру теме:

‘’^’’ - представља знак који указује да се коментар односи на пост изнад. Два таква знака (^^) указују на то да одговарате на пост други у односу на ваш.

@nick name – уколико се надовезујете на пост одређеног члана или желите да му одговорите, а између ваших постова постоји неколико које су написали други чланови, довољно је пре свог поста додати @ и његов nick name.

-        -   Додала бих и то да је пожељно посветити пажњу не само садржају, већ  и прелому поста, тако да не буде досадни ‘‘патерн од слова‘‘, већ да су пасуси видљиво одвојени, набрајања назначена  bullets-има, битне ствари наглашене опцијама  „bold“,  „ italic“ или ‘‘ color‘‘  и евентуално обогаћени илустрацијама или сликама, кад год је то примерено теми (много снажније се памти него сувопарни текст у једном пасусу).

- Из једног текста ми се допало нешто слично следећем, што је пожељно користити  као посебна правила комуникације, јер на то често не обраћамо пажњу:

Научити користити ЈА реченице, јер ТИ реченице су оптужујуће и подстичу сукобе.

ЈА  реченицама лепо објашњавамо како се осећамо када нам нешто одговара или не одговара.

-

Форумску поруку уредио је Маријана Вељић апр. 7 '12
После свега написаног, нема се шта много додати.

Можда још:

-пазити да се не праве превелике грешке у куцању, правопису, граматици и поштовању правила за куцање (размаци итд),

-не писати преопширне дискусије, структуирати их и истаћи најважније - тиме се поштују туђе време и пажња и избегава да се добре идеје изгубе у гомили равног црног текста,

-"лепо понашање" које важи и у свакој другој врсти комуникације,

-давати допринос заједници несебично делећи знања са члановима заједнице, али поштујући њихова ауторска права када се знања износе "изван" заједнице,

-еснафска солидарност, сарадња, помоћ и подршка.

И наравно, снажан утисак на мене је оставила и прича о бодљикавом прасету и сјајни радни лист из математике! (Није шлихт модераторки, часна реч ;))

Форумску поруку уредио је Снежана Марковић апр. 8 '12
Прича о бодљикавом прасету је заиста инспиративна!
Након сјајно излистаних   ,,правила,,  додала бих још само   једну мисао :,,Човек постаје мудар ако слуша и иде за оним што је добро, и ако гледа много и памти. ,,
Марина Панић апр. 9 '12
Ја бих (1.лице) само замерила питању што је на латиници. Рекла бих да је веома важно водити рачуна о томе да смо у СРПСКОЈ мрежи просветних радника, па самим тим и писмо којим пишемо мора бити у служби наше културе и језика.
На крају, права корелација предмета се и најбоље показује у оваквим заједницама. Ето споја математике, психологије/грађанског васпитања, биологије, српског језика, и информатике. Ка томе сви тежимо, зар не?
Прича је сјајна илустрација за лепо понашање.Искористила сам је за моју фејсбук групу Одељенска заједница. Баш ме занима како ће је ( и да ли ће је ) моји ђаци коментарисати.Плашим се да ће све остати само на ономе-"свиђа ми се".