Визуелне уметности уместо ликовне културе - уметност

Информације о групи

Уметности

Група није намењена само уметницима већ свима који у уметности уживају, а верујем да сте то сви ви! 

Без обзира у којој конкретној уметности проналазите себе: ДОБРОДОШЛИ!

админ.
Славица Јурић март 31 '12
Нисам сигурна да ли овде у групи засада има наставника ликовне културе, или су само љубитељи уметности, али бих са члановима поделила једно питање за размишљање. Не чини ли вам се да је систем предмета, поготово из области уметности застарео? Ликовна уметност са својим областима (сликарство, вајање и шта се још проучава) у развијеним образовним ситемима није нигде напуштено, али је обогаћено савременим видовима уметничког израза и углавном се тај предмет зове Визуелне уметности. Шта мислите о томе да и наш школски ситем има овакав предмет и шта бис е у њему све проучавало и каквим практичним стварањем ученици бавили?
У средњој стручној школи као што је моја у оквиру овог предмета ученици би проучавали индустријски дизајн.
Мислим да би уметничка фотографија била нешто што би могло да им буде интересантно. Ни сама се не разумем у то колико бих желела, али рецимо да би могли да имају један део где би учили о односу светлости и сенке, симетрији, пропорцији,важности детаља и слично и други део у ком би им неко објаснио оне силне опције које постоје на њиховим дигиталним фотоапаратима и мобилним телефонима. Онда би могли да  сами ураде неке фотографије уз савете наставника и на крају неки групни рад на задату тему са изложбом на крају. Било би идеално да у оквиру предмета Визуелне уметности постоји избор предмета од којих они бирају један који желе да слушају. Кажем било би идеално што значи у Србији, тешко да је могуће. То би значило да је потребно примити нове наставнике, а ионако имамо "вишак" радника.
Слажем се да би промена назива у Визуелне уметности била сврсиходна. Нисам много упозната са важећим програмима Ликовног васпитања и Ликовне кулуре, али би, свакако, овим програмима требало додати и фотографију и видео (претпостављам да у програмима већ постоји део посвећен примењеним уметностима и дизајну). Ученицима су ове теме већ блиске, с обзиром да доста времена проводе са мобилним телефонима у рукама, правећи фотографије и видео записе. 

Са друге стране, чини ми се да би такве измене тражиле озбиљно стручно усавршавање наставника, јер мислим да ни један од факултета не пружа довољну ширину образовања у овој области (осим, можда, смер Нови ликовни медији на новосадској Академији уметности).

У својој школи, већ одавно,свој предмет интерно зовем визуелне уметности.На фејсбуку имам групу нушић-визуелне уметности,која има више од 100 чланова.На овом профилу најчешће објављујем фотографије креативних,веселих ученика који тако добијају нови подстицај за рад и стварање.Ликовно,у мојој школи, постаје час пун изненађења, наравно у креативности оствареној кроз цртање,певање и глуму.Учимо да поштујемо сами себе,да волимо уметност,да се без страха изражавамо!Лично волим мултимедијалност уметности и у том правцу усмеравам и ученике.
Марина Чудов окт. 7 '12

Са једним часом недељно и назив ''ликовна култура'' је добар. Тек толико да стекнемо опште информације, да знамо шта да гледамо кад путујемо, да умемо да одаберемо нешто пристојно чиме ћемо украсити свој дом. Ех, Шведска је потпуно укинула ликовну уметност у школама. Видећемо кад ће је вратити, ја мислим да ће то бити ускоро. Много се тражи од овог предмета: историја уметности, теорија форме, технике плус праћење изложби и догађаја у граду. Има у програму и фотографије и филма, уради се нешто на часу, много више на секцији, али основни проблем је да је часова премало, нарочито за природно математички смер гимназије. Одговор Милени: светлост и сенку уче у трећем разреду када раде о фотографију, пропорцију и перспективу у другом.

Да би настава  Ликовне културе добила на квалитету, мислим да најпре треба ограничити групе, односно поделити одељења, тако да се слазем са Вама да се много бољи резултати постижу на секцијама, управо из тих разлога.

Што се тиче дилеме - Ликовна култура или Визуелна уметност, мислим да је први назив адекватан, зато што у нашим школама нема услова за развијање и неговање таквог вида визуелне уметности који се примарно ослања на коришћење савремене технолиге.

Морате бити члан групе да бисте писали поруку.