Употреба рачунара у свакодневном раду - Информатика

Информације о групи

Информатика

Ово није група само за информатичаре.
Ово је група за све које ова тема интересује.
Добродошли!
Колико наставници у вашој школи користе рачунар у свакодневном раду? Колико у школи имате рачунара на располагању? Мислим на рачунар који је увек доступан (у зборници, библиотеци, ходнику и сл.) а не на оне по канцеларијама и кабинетима. Ако сте наставник који ради само у учионици без рачунара и ако треба "за одма`" да направите неки списак, обавештење, шта год - да ли у школи имате доступан рачунар (и штампач и интернет) или је брже да то напишете руком а можда и да то урадите код куће?
У мојој школи има "довољно" рачунара, али би нам добро дошао још неки рачунарски кабинет. Без обзира на све потешкоће, сви имају доступне рачунаре. Мислим да је то сада ствар добре воље појединаца и велики рад који треба уложити. Не знам да ли смо сви спремни на то. Можда је лакше "писати руком".
Зато сам и поставила ово питање. Занима ме каква је ситуација у другим школама, колико зависи од појединаца а колико од система. Не знам на шта мислите кад кажете да треба уложити велики рад. Такође ме занима колико је рачунара (који нису у кабинетима) довољно.
Понављам, рачунара никада није доста. Али, ако неко има добру вољу и жељу да спреми мултимедијални материјал и да га примени у раду, он ће то и остварити. Мислим да Вам је јасно да се за припрему оваквих садржаја вреди много потрудити - радити. 

Поздрав колегиници која је покренула врло занимљиву тему.

Радила сам у издвојеном одељењу у којем смо имали један рачунар у канцеларији и био је свима доступан. Мени је много лакше да откуцам него да пишем руком, тако да сам спискове и обавештења ја куцала. :) Било је тешко да навикнем колеге да је лаше и брже да пошаљемо списак у матичну школу маилом него да га носимо.  :)
Сада радим у новој школи и "изборила" сам се да имамо један рачунар у канцеларији доступан свима, са штампачем, али чекам увођење интернета.
Имам утисак да се и даље колеге ипак одлучују за "писање руком" ... :)
Поздрав!
У школи у којој радим постоји рачунар у наставничкој канцеларији, али га веома мали број користи. Већина и даље руком пише планове,припреме, обвештења, а врло често се деси и да ме замоле да им погледам неку информацију која их занима на интернету, али се сами не усуђују да сами покушају. Чему такав страх, заиста не знам. О припреми мултимедијалног материјала да и не говорим! Често се дешава да причам да припрема мало другачијег часа и није толико ни тешка ни страшна, али без успеха. Како ствари тренутно стоје, и овај један рачунар у канцеларији је више него довољан (јер га користимо нас троје, четворо), мада бих волела да је другачије.
Елвира Хаџић апр. 3 '12
U mojoj školi postoje dva, prilično dobro opremljena računarska kabineta. Postoje , takođe, računari i u zbornici i u biblioteci, ali sve to uglavnom koriste samo nastavnici kojima je to vezano za struku i još po neki mlađi kolega. Starije kolege,  prosto zaziru od primene računara ne samo u svom radu, nego i u tim "ličnim" potrebama. Lakše je zamoliti da to uradi neko drugi. 
Сад ми је лакше. Или теже. Моја школа се не разликује много од других.
Наиме, као наставник информатике и повремено помоћник директора, волела бих да школа буде опремљена, да ради и локална мрежа и интернет, да сви користе рачунаре итд. Трудим се да досађујем директору да нам је неопходан папир и тонер итд. итд. Али сам незадовољна бројем колега који користе рачунар у свакодневном раду.
Један "дигитални" кабинет са 30 радних места, функционише са познатим проблемима као у свим кабинетима овог типа.
Школа има 1907 ученика и ради у три смене. Просек ученика по одељењу је 29.
Мислите ли да је овај број рачунара на једном месту довољан?
Mala seoska škola sa jednim digitalnim kabinetom sa pet umreženih kompjutera koje jedino ja nastavnik tehničkog i informatičkog obrazovanja koristim , sa dodatnim problemom interneta koji nemože da otvori ništa.
Evo da ja budem izuzetak. Iako radim kao učitelj, obezbedio sam za svoju učionicu više računara, laptop, interaktivnu tablu,... i sve to koristim svakodnevno u radu. Imam u planu još da dovedem internet u učionicu za narednu školsku godinu.
Биљана Пекић јул 15 '12
Два компјутера у зборници, само један повезан са интернетом, један штампач на оба, па кад ти треба премешташ кабл, али нема тонера, па га не користимо. Планове пишемо и предајемо у електронској форми, али ту су дискови са готовим плановима и припремама којима су нас  обрадовале издавачке куће чије књиге користимо, па масовно ради ''копи-пејст''. Компјутери већини користе углавном за такве ствари, за неко усавршавање, читање литературе, праћење он-лајн семинара не, иако се потрудим да обавестим све колеге о таквим могућностима. Чини ми се да је већину колега захватила апатија и осећај да '' не могу да нас плате тако мало, како мало можемо да радимо!'' Нажалост!
Биљана Марић сеп. 26 '12

Шта да вам кажем када ја као професор рачунарства и информатике у средњој школи у којој радим немам интернет у кабинету. Користим свој флеш модем (сама плаћам кредит за тај интернет). Битно је да директор има паре за "које шта" и да администрација којристи лиценциран софтвер као и нтернет за игрице.

Игор Арсић сеп. 27 '12
Код насушколи постоји осам кабинета са рачунарима. Нису сви за информатику већ и за стручне предмете којима су потребни за извођење наставе. Углавном свуда има интернет.
Милорад Мурић сеп. 28 '12
И код нас у школи има доста кабинета са рачунарима. Постоје рачунари и у библиотеци и у наставничкој канцеларији, али дешава се да некада и то није довољно. Изгледа да је једино решење таблет.
У нашој школи постоји довољан број рачунара доступних заинтересованим наставницима,али мислим да се њихово коришћење  односи на писање  спискова,планова,разних записника и припрема.У мањој мери се чари интернета и рачунара уопште,  користе у самој настави .
У нашој школи има довољно рачунара за потребе практичних вежби из различитих предмета, али недовољно за потребе теоријске наставе. Ја сам један од наставника који се сам решава проблем  и користи свој netbook.
Тања Бајић сеп. 28 '12
Код нас у школи се до скора, нажалост подразумевало да сва куцања, прекуцавања спискова, тестова, сведочанстава треба да одради информатичар, тако да смо ми имали времена или не, то и радили. А рачунара има сасвим довољно, кабинета 6, приступ интернету у већини њих, једино воље није било. Е, онда смо ми почели мало да се правимо "луди", јер сматрамо да је дужност сваког наставника да зна бар толико. Срећом, појавом ових семинара, и учмале колеге су се мало тргле, тако да је сад мало боље.
У школи постоји само један "слободан" рачунар. Не могу генерално да дајем оцену о томе колико и на који начин колеге користе рачунар у свакодневном раду. Примена ИКТ би требало да се посматра у контексту струке и онлајн педагогије.
Морате бити члан групе да бисте писали поруку.