Језик и писмо | Форум

админ.

За коришћење енглеског писма, а писање српским језиком да бисмо се споразумевали одавно више нема разлога и изговора. Многи сервиси и веб-алати имају УТФ 8 који омогућава коришћење других писама. Такав је и овај сервис чију бесплатну услугу користимо. Не само да можете писати својим језиком и писмом, него је сервис омогућио и превод свих команди што смо и учинили. Ако су преводи невешти, не замерите, поправљаћемо током времена, а ви у овој теми сугеришите шта би било боље да стоји уместо неког израза.

Сами пишите својим језиком и писмом или, ако имате отпор или друге отежавајуће факторе за коришћење службеног писма, користите бар дијакритичке знаке. С обзиром на то који је проценат високообразованих запослених у просвети, ми смо најобразованији слој у овој држави, па покажимо то и на мрежи пишући правилно. Наше "тржиште" и циљна групи образовни радник Србије те нема разлога да пишемо другачије. Гости који желе да виде шта се у заједници дешава, пак, имају на располагању прегршт транслитератора и пресловљивача на интернету па ће учинити исто што и остали корисници интернета кад желе да се упознају са садржајем који не разумеју.

Недавно сам чула за назив "новог писма" које се одомаћило на друштвеним мрежама, у писању мејлова... и које сам, морам да признам, и сама почела да усвајам (да правдам леношћу? ). То "ново писмо зову "ћелавица" и односи се на енглеску латиницу која се углавном користи и где нам једно слово мења два или три: c нам је и č, и ć, и c, и тако даље.

У праву сте: ако смо најобразованији слој у овој држави, не смемо то бар себи дозволити, што због себе, што због примера који другима пружамо.