Нови Правилник о сталном стручном усавршавању | Форум

админ.

У марту 2012. је коначно изашао нови Правилник о сталном стручном усавршавању и стицању звања наставника, васпитача и стручних сарадника. У односу на претходни из 2009. усаглашен је са системским законом и садржи низ измена. Приказ главних измена погледајте на сарадничком блогу Образовно окружење - професионални развој, а коментаришите и питајте у овој теми форума.

Читајући Правилник сазнала сам да у току школске године можемо да изостанемо три дана из школе због стручног усавршавања. Ако посетим само три стручна скупа ( која су обично радним даном), ја сам свој бонус већ потрошила и добила три бода. А где су осатали бодови?
Неопходно је скупљати бодове из одређених КОМПЕТЕНЦИЈА (најмање 16 из сваке) и ПРИОРИТЕТА (најмање 30). Погледам Каталог акредитованих семинара и сви су семинари под К, и свако то К има неко П. Како ћемо да  распоредимо бодове не знамо? Лична процена изгледа.
Љиљана Рајчић сеп. 29 '12
Правна математика је увек најтежа математика, али савладаћемо ми и то! ;)
Свима је јасно шта треба радити у оквиру стручног усавршавања, али још увек није јасно како и шта ако се то из објективних (материјалних) разлога не реализује. Чињеница је да локалне самоуправе немају средства да финансирају стручно усавршавање, немају новац ни за неке приоритетније ствари у школи. Семинари путем интернета су повољни, али ни помоћу њих се не може постићи оно што се очекује од нас. И како ће се то завршити? Огроман број просветних радника ће остати без лиценце? Шта онда?
Није проблем ни у самом броју сати (бар мени) ни где ће се одржавати, понекад бих можда и доста платила кад би знала да то семинар заслужује. Јако кратко сам у настави (4 године) и имам више од 100 сати усавршавања али сам само била задовољна једним семинаром на којем сам заиста научила нешто што сам могла применити у самој настави и где сам заиста усавршила своје знање. Све остало била су предавања типа презентација и брда папира на којима пише претежно оно што већ знам али нигде примене у пракси или бар назнаке (инспирације). Посебно сам била незадовољна неким семинарима из Иоп-а и наравно обуком за прегледаче мале матуре. То је било скандалозно ни на најједноставнија питања нам нису одговорили, предавачи су дошли потпуно неспремни. Зато од ове године бирам семинаре  и идем по препоруци колега можда ће то утицати на мој буџет али ће бар вредети.  А о правилнику не размишњам јер све оно што је наведено па то већина од нас већ годинама ради бар за оне сате у установи(огледни часови, активи, рализације пројеката итд..) Једино што је нова  папирологија досадна јер за сваку ситницу требају неки материјални докази има да се сликамо и снимамо сваки дан :-)
Колегинице Ангела из мог сазнања и након дискусија на Наставничком већу Стручним активима огледни и угледни час...подразумева исто...раније се звао огледни сад угледни....јаван је.... специфичан јер користимо савремене методе рада са ученицима.....колеге, стучни сарадници, директор...могу да присуствују
нема на чему :)

Браво Ангела за сажето приказано стручно усавршавање. Они када пишу правилнике, мисле да ако су обимнији да су и бољи, па ме поштено и мрзи све да читам. Поздрав Младеновићима :)

Мене интересује да ми неко покаже неки пристојан портфолио, да није преозибљан, а опет и да није нека играрија? ХВАЛА

Форумску поруку уредио је Мирослав Живковић окт. 8 '12
Марина Панић окт. 8 '12
Лични план стручног усавршавања је, пре свега ЛИЧАН, што значи, да ви сами одређујете на који начин ћете се усавршавати. Дакле, ако неко сматра да има превелику трему да држи огледни/угледни час, може изабрати и нешто друго! Ви сами, по Правилнику, одређујете ШТА вас интересује, шта ВИ можете да покажете, у чему сте ВИ јединствени и посебни. Хајде да се потрудимо да самоевалуирамо (каква тешка реч, а?), свој рад и да видимо како ћемо га унапредити.
Мислим да је ова идеја једна од бољих. Нико вас ни на шта не тера, осим да се и ваш рад покаже и једном почне да вреднује на било који начин.
Правите трибину? Ето вам бодова...
Правите посету са ђацима Музеју, Позоришту? Ето!
Имате сјајне часове са ђацима које нико није ценио никада? ЕТо!
Радите и пишете неке стручне радове? ЕТО!
Учесник сте на Мрежи, и ваше колеге не знају шта је Мрежа просветних радника и чему служи? ЕТО!
Цео живот организујете приредбе са ђацима, а нико није ни хвала рекао? ЕТО!
Немојте да се плашите ове "обавезе". Размислите колико труда свакодневно улажете у свој рад са ђацима. Да ли сте од оних који узму Дневник, одраде час, оставе Дневник и оду? Наравно да нисте! Размислите колико сте кукали да нико ваш рад не цени! Ето начина да покажемо: колегама, директору, локалној заједници, родитељима, свима шта радимо и колики је наш труд! И да им коначно запушимо уста! Остављајмо трагове о свом раду, јер једино тако моежемо потврдити своју вредност! Шта је у томе лоше?

А чему све то, ако се реално не "вреднује" (материјално) сав рад? Где су платни разреди и неке подстицајне мере? Мени све мало неозбиљно личи ... У иностранству, почетник има једну плату, а како се ко усавршава, добија већу плату, код нас се то своди на неке виртуелне титуле које су саме себи сврха и које је мало ко добио, те 0,4% по години стажа???

Форумску поруку уредио је Мирослав Живковић окт. 9 '12
Марина Панић окт. 9 '12
Мени лично су сви ти семинари много помогли да радим лакше, једноставније, боље, да решим неке своје недоумице и проблеме. Има ли веће користи од тога? Материјална ситуација је грозна (о, само немојте мени о новцу), али има нешто и у обликовању радне климе, зар не? На крају, ја сам увек и била штребер, па верујем да је образовање само себи довољно.
Мени није баш најјасније како нам угледни часови, трибине... доносе бодове, ко води ту евиденцију?  Управа моје школе ни за портфолио није чула, све се своди на ентузијазам појединца.