Социјалмне мреже и ви | Форум

админ.
Славица Јурић март 26 '12
На блогу ове наше мале заједнице у зачетку покушала сам кратко да изнесем предности и мане глобалних социјалних мрежа и посебних интересних социјалних мрежа - професионалних заједница, каква би требало да је и ова. Блог-чланак можете прочитати и коментарисати овде.
У профилу сваког члана ове заједнице постоји одељак Веб-идентитет где имате неколико поља предвиђених за профиле на социјалним мрежама. Таква поља су неизоставан део свих професионалних заједница наставника (ја знам само за неке светске и ниједну српску до ове наше), што нас упућује на закључак да се од савременог образовног радника подразумева да је "на мрежи".
Но, шта тај савремени образовни радник на мрежи и у мрежи ради? Чему му она служи: за личне потребе и задовољство или и у раду?  Како конкретно користи одређену мрежу у раду с ученицима или у сарадњи с колегама и професионалном развоју? Има ли лични и личносни став о мрежи чији је члан или је тамо зато што су сви, случајно или с намером?
Које ви социјлане мреже користите и за шта? Јако бих волела да чујем од колега искуства, ставове, примере примене и коришћења глобалних мрежа у раду, размишљања о њиховим предностима или недостацима. Коначно, волела бих да чујем и прве утиске о овој нашој мрежи: како процењујете њен живот? Има ли изгледа да живи и даље и да вам послужи у вашем професионалном развоју? Од чега то зависи?
Са применом социјалних мрежа у настави сам почела после семинара БТФ у настави. На свом блогу "Савремена настава српског језика" објављујем задатке за истраживачки рад приликом обраде књижевних дела и задатке за вежбање приликом утврђивања градива.Блог сам повезала са страницом на Фејсбуку- Српски-креативно. На тој страници такође објављујем неке вести из области образовања, цитате из књижевних дела, запажања са разних медија за које бих волела да их ученици коментаришу. Нажалост, коментара (осим лајковања), углавном, нема.Задатке и упутства са блога користе у просеку 2 ученика по одељењу. На Фејсбуку сам основала и групу Новинарска секција, видећемо какви ће резултати бити, али нисам оптимиста.С обзиром да сам се учланила у Едмодо, покушаћу да ову мрежу применим у раду наредне школске године, али сам скептична што се тиче успеха.

Идеја ове професионалне мреже ми се веома допада и од ње очекујем нове идеје и савете како да унапредим своју наставну праксу.

Форумску поруку уредио је Душица Урошевић апр. 14 '12
Mreže u obrazovanju imaju veliki značaj . U nastavi tehničkog obrazovanja ima lekcija "društvene mreže" . iz te oblasti sam tražio da učenici naprave profil na svim pomenutim mrežama što su oni i uradili i međusobno komunicirali , napravio sam i grupu gde smo razmenjivali dokumenta koja su nam bila od koristi za učenje. Vidim da učenici i dalje koriste mrežu prate aktivnost svih međusobno, za Edmodo su se odma zainteresovali. Namerno kad surfujem internetom lajkujem neke oblasti koje mislim da će im koristit pošto oni sve prate.
 Блог и Фејсбук се могу веома успешно користити у свим областима и нивоима образовања.  На блогу се могу давати одређени задаци, делити занимљиви и корисни линкови, давати најаве и упутсва за планирану активност, бележити радови, успеси, резултати такмичења. Све у свему веома корисна ствар за учитеље али и за предметну наставу. Блог има предност што и родитељи могу видети радове и успехе деце с обзиром да не посећују често учионицу или нису гости на већини активности. 

Фејсбук је популаран и то треба искористити за организовање групе. Група се лакше обавештава јер су деца најчешће на овој мрежи. Уколико је учитељ/наставник против ”пријатељства” са децом преко свог приватног профила увек може отворити ”радни” профил и комуницирати са децом преко њега. Користим блог од прошле године и деца су, мало је рећи,одушевљена. Често га посећују (имамо око 30 хиљада прегледа за мање од годину дана) и тамо ”проводе време” истражујући постављене линкове, гледајући и коментаришући своје радове. Фејсбук за сада користим у домену странице за блог и поделу нових чланака.

Мрежа просветних радника ми се веома допада. Веома велика енергија нових идеја, тема.....Кроз њу сада видим да имамо исте недоумице, страхове, жеље, интересовања. Мислим да ћемо путем ње брже долазити до неких података, информација....Упознаћемо се брже и масовније. Иначе, од како користим блог, упознала сам велики број колега које сматрам својим ”виртуелним” пријатељима. То показује да се не морамо лично познавати  да би  поделили своје идеје, радове, интересовања и начин рада. Због тога волим социјалне мреже и никако не мислим, као неки људи, да отуђују, напротив, мене су спојиле са пуно дивних људи и колега. 

Форумску поруку уредио је Сандра Радовановић окт. 1 '12