Електронски ланци среће - Информатика

Информације о групи

Информатика

Ово није група само за информатичаре.
Ово је група за све које ова тема интересује.
Добродошли!
Да ли шаљете пријатељима или колегама тзв. ланце среће, успеха и слично? Уколико вам неко (са ким имате добар / коректан / одличан / пријатељски однос) повремено шаље такву пошту, како реагујтете? Шта мислите о томе?
Sve što radim a ja smatram da je pozitivno i dobro uvijek podelim sa prijateljima i poželim i njima dobro da vide urade ili šta već da se zabave. 

A one lance sreće koje treba prosledit dalje ili da zaradite novac ili šta još jubilarni korisnik to automatski odbijam. 

Форумску поруку уредио је Хамдо Хасановић апр. 12 '12
Па немам баш неки став о тим ланцима, осим што се уплашим од вируса када год такву поруку отворим. Ланце не шаљем даље, без обзира на све приче. Не мислим ништа јер сви смо ми различити, па ако се неком то свиђа, не значи да ће и мени да се допадне. Са пријатељима радо делим друге садржаје.
Јован Сандић апр. 10 '12
Треба избегавати продужавање таквих ланаца. Ланци среће се третирају као понашање које нарушава најмање једно правило лепог понашања на интернету. Они су нежељена пошта или спам.

Још нисам упознао неког ко је зарадио силне милионе на лотоу јер није прекинуо ланац среће и послао је мејл на стотину адреса из свог адресара. Нити сам чуо да је неко био седам година несрећан јер је прекинуо ланац. Али сам сигуран да свако ко то уради затрпава маил сандуче свих пријатеља безвредном поштом, оптерећује сервер непотребним саобраћајем и троши време својих пријатеља који ће читати ту пошту. 

Потрошено време ће пријатељи да му опросте, али ако у таквој поруци нехотице крене и нека малициозна апликација, то ће већ да замере, јер последице могу бити врло озбиљне. 

Да не спомињем да се таква пошта од сервера и мејл клијента врло често препознаје као спам, што може да има за последицу да кад пошаљете пријатељу неку заиста важну поруку, она ће завршити у спаму и пријатељ је неће прочитати...

Ланци среће, наследства из африке, пирамидални системи, све су то примери превара  које се дешавају и у "неелектронском" облику и која су "пресликана" у дигитални свет, и то су понашања које треба у широком луку заобилазити...  На крају неко увек настрада, или мејл сервер или нечији новчаник...

У складу са реченим, никада не настављам овакве поруке, и трудим се кад ми их неко пошаље од мени блиских људи да му кратком и пристојном поруком објасним зашто не треба да их шаље даље. Углавном ми се јаве са одговором типа "Шта има везе, не може да шкоди" али ми их више не шаљу. 

Илустроваћу зашто "не може да шкоди" не пије воду једним недавним догађајем. Једна мања фирма ми је слал на мејл неке симпатичне понуде за амбалажу, па пошто су поруке биле врло врцаве и интересантне нису ми сметале у сандучету. 

Све док ми нису послали позив да се прикључим новом претраживачу ("неки нови гугл") користећи њихов линк јер тај претраживач нуди свима који се пре покретања сервиса пријаве проценат од зараде. Наравно, ако ја пошаљем даље и ја ћу зарадити... Све су то испратили дивном причом уз обавезно, "ето ми пробали, не може да штети и ако не буде никаквих пара". 

Пошто то све невероватно личи на пирамидалну превару, мало сам "проњушкао" по нету. Нисам успео да утврдим да ли је заиста у питању превара или не. Без обзира на то (убеђен сам да је у питању превара) њихово "не може да шкоди" је погрешан резон, јер ако ништа друго, ја више нећу добијати од њих пошту, јер сам их блокирао, чиме су они себи ускратили потенцијалну муштерију. Иако сам им све лепо објаснио у мејлу, нисам од њих добио никакв одговор. 

Или можда јесам, али је завршио у спаму? :)

Само да напоменем, вицеви и забавне приче које ми шаљу пријатељи мејлом су су знак пажње и жеље да се подели добро расположење или нека лепа мисао са пријатељем. Ако мислите на пријатеља, у реду је послати му мејл. Али ланце среће, никако...

Форумску поруку уредио је Јован Сандић апр. 10 '12
Не волим да добијам такву пошту,јер не желим да смарам људе шаљући је даље.С друге стране,сујеверно гледам у те поруке и снагом воље их бришем :))

Све у свему,НЕ ШАЉИТЕ ИХ!

Тања Бајић сеп. 28 '12
Бришем, моментално!!! Мислим да су то глупости и губљење времена, само ми затрпавају Inbox!
Биљана Марић сеп. 28 '12
Не отварам и одмах бришем.
Бришем их јер сматрам да су то безвезарије које би ми само трошиле време.
Не волим кад добијем пошту везану за ланце среће и сл., али се не љутим. У почетку сам прослеђивала даље, али сам веома брзо схватила да људима не прија, а неки се и љуте. Добила сам и интересантан одговор на једну такву поруку.

Uradio sam kako ste mi rekli
PROSLEDIO SAM RAZNE E-MAILOVE NA 20 ADRESA, BAŠ KAKO JE PISALO

Još uvek čekam da se desi čudo.....

Svim mojim prijateljima koji su mi u poslednje vreme slali "dobre želje" pisma sreće, male anđele ili OBEĆAVAJUĆE čudo ako prosledim neke mailove
NIŠTA OD TOGA SE NIJE OBISTINILO !

UBUDUĆE - ŠALJITE MI ISKLJUČIVO NOVAC, ČOKOLADU,VOTKU,
KARTE ZA BIOSKOP ILI ARANŽMANE ZA PUTOVANJA
HVALA!

(погледајте слику у прилогу)

Форумску поруку уредио је Вања Вукојевић сеп. 29 '12
Прилози:
  1A145678.jpg (57.56Kb)
Ивана Стајић сеп. 29 '12

Цитат од Тања Бајић Бришем, моментално!!! Мислим да су то глупости и губљење времена, само ми затрпавају Inbox!

Апсолутно се слажем!
Морате бити члан групе да бисте писали поруку.